Skip to content

Jakie są zalety i wady korzystania z formatu SVG na mojej stronie internetowej?

3 de luty de 2021

Jeśli masz stronę internetową, na pewno chcesz dać z siebie wszystko i zrobić wszystko, aby była jak najbardziej profesjonalna i zapraszać ludzi do ciągłego jej odwiedzania. W tym przypadku na pewno słyszałeś, że jedną z taktyk stosowanych przez najczęściej odwiedzane strony internetowe jest format SVG.

Ale zanim spróbujesz z tym szczęścia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka interesujących aspektów, dlatego dzisiaj porozmawiamy o tym temacie Jakie są zalety i wady korzystania z formatu SVG na mojej stronie internetowej? Przede wszystkim przyjrzyjmy się trochę, czym jest format SVG, na wypadek, gdyby ten aspekt nie był dla Ciebie do końca jasny.

Jaki format SVG jest obecnie tak szeroko stosowany?

SVG to akronim angielskich słów Skalowalna Grafika wektorowa lub zabierając go do hiszpańskiego byłaby to wielowymiarowa grafika wektorowa. Są to pliki graficzne lub dwuwymiarowe obrazy wektorowe, które w przeciwieństwie do innych istniejących typów cyfrowych formatów graficznych, obrazy w formacie SVG można powiększać lub zmieniać ich rozmiar bez efektu pikselizacji.

W plikach o różnych formatach graficznych .PNG, .JPG, .GIF BMP i innych, często można zobaczyć, że przy próbie powiększenia obraz ma tendencję do pikselizacji i zwykle ma niską jakość. Zamiast tego obrazy w formacie Format SVG można znacznie rozszerzyć bez utraty jakości; Cóż, nadal wyglądają tak dobrze, jak w oryginalnym rozmiarze, coś zupełnie nowego i korzystnego.

Kolejna zaleta tego typu obrazów w formacie SVG lub obrazów wektorowych; ważą znacznie mniej megabajtów niż przeciętny obraz lub inny popularny format obrazu. To tak dobry format, że porównuje się go z formatami używanymi przez Corel Draw i Adobe Illustrator, dlatego choć mało znany, jest powszechnie używany na stronach internetowych.

Jakie są zalety i wady korzystania z formatu SVG na mojej stronie internetowej?

Teraz, gdy już lepiej rozumiesz, czym jest format SVG, na pewno będziesz mieć zamiar użyć go w swojej witrynie. Ale zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje w tej sprawie, dokładnie monitoruj listę zalet i wad tego formatu, którą podamy poniżej.

Zalety korzystania z formatu SVG

Jedną z pierwszych zalet korzystania z tego formatu w Twojej witrynie jest to, że niezależnie od tego, skąd Twoi obserwatorzy odwiedzają Twoją witrynę; z komputera lub telefonu komórkowego, obrazy nie stracą na jakości, będą wyglądać idealnie.

Kolejną zaletą jest to, że te obrazy mają tę cechę, że można je poddawać różnym edycjom, można je obracać lub obracać, stosować filtry, animacje, transformacje, a obrazy SVG można otwierać w Photoshopie online, aby je łatwo edytować. Jest to przydatne podczas dostosowywania obrazów w tym formacie do Twojej witryny, aby przyciągnąć więcej uwagi ludzi w Internecie.

Trzecią zaletą jest to, że po powiększeniu obrazu będzie można zobaczyć zamiast pikseli całość ostrość obrazu i nieskończenie wysokiej jakości widok.

Możemy również wspomnieć, że tego typu obrazy ważą bardzo niewiele; dzięki czemu możesz przechowywać mnóstwo obrazów SVG bez obawy, że zajmą zbyt dużo miejsca w miejscu ich przechowywania.

Wreszcie, nie jest konieczne, aby użytkownik odwiedzał Twoją witrynę nie będziesz musiał powiększać obrazu w formacie SVG; ponieważ automatycznie dostosowuje się do urządzenia. Może się zmniejszać lub zwiększać w zależności od zespołu odwiedzającego Twoją stronę, a wszystko to przy zachowaniu jakości.

Wady korzystania z formatu SVG

Mówiąc wprost o wadach, możemy podkreślić fakt, że obsługa formatu SVG może wymagać wiedzy z zakresu programowania. Inną bolesną wadą tego formatu obrazu jest to, że nie obsługuje Kolor CMYK.

Różne urządzenia

Aby wspomnieć o innej wadzie, możemy o tym porozmawiać niektóre przeglądarki nie obsługują jeszcze tego typu obrazów; co jest główną wadą, jednak większość przeglądarek akceptuje już format SVG.

Skoro wiesz już więcej o formacie SVG, jaką decyzję podejmiesz? Użyjesz tego czy nie? Wszystko zależy od Ciebie, tego, jaka jest Twoja witryna i jakich odbiorców chcesz do niej przyciągnąć.

dołącz do naszego kanału telegram