Rekrutacja personelu do firmy to dokładny proces, w którym należy wziąć pod uwagę wiele aspektów każdego kandydata. W tym celu często stosuje się testy psychometryczne. Ale czy znasz wady i zalety testów psychometrycznych w rekrutacji nowego personelu?
Podczas procesu rekrutacji personelu do firmy jest to konieczne zmierzyć możliwości i predyspozycje każdego kandydataZnajomość umiejętności personelu jest niezbędna dla sukcesu firmy. Właśnie w takich przypadkach testy psychometryczne stają się bardzo ważne przy rekrutacji.
Co to są testy psychometryczne?
Niektóre firmy nadal nadal korzystać z recenzji CV i wywiadów jako metoda rekrutacji. Nie ma jednak niewielu organizacji, które dodają do tego procesu testy psychometryczne, które pozwalają poznać pewne cechy kandydatów istotne dla rozwoju firmy.
Tego typu testy to testy psychologiczne, które są bardzo wysokie warto znać zainteresowania, predyspozycje i wartości osobiste kandydatów ubiegających się o pracę w naszej firmie. Może być nawet narzędziem wpływającym na zarządzanie zasobami ludzkimi firmy.
Bardzo pozytywnym aspektem tych testów jest to uzyskane wyniki są wymierne. Dzięki temu bardzo łatwo zorientować się, który kandydat najlepiej nadaje się na stanowisko, które chcesz w firmie. Wyniki te otrzymujemy w postaci wykresu statystycznego i aby je zinterpretować musimy porównać je z modelem.
W wielu przypadkach kandydaci do pracy mogą obawiać się tego typu testu, ale wynika to z niewiedzy na ich temat. Coś, co mogłoby ci pomóc, jeśli tak jest w twoim przypadku, to wykonać z wyprzedzeniem kilka testów psychometrycznych wiedzieć, z czym się zmierzysz.
Jakie są zalety i wady testów psychometrycznych do rekrutacji pracowników?
W tej sekcji omówimy zalety i wady, jakie mogą zaoferować testy psychometryczne podczas rekrutacji osób do pracy. Należy pamiętać, że aby wyniki były dokładne, test musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób.
Zalety stosowania testów psychometrycznych do rekrutacji
- Uzyskane wyniki podkreśl ważne szczegóły kandydata należy to wziąć pod uwagę, aby wiedzieć, czy jesteś odpowiedni do pracy, którą chcesz uzyskać, czy nie. Należy pamiętać, że przecież rozwój zasobów ludzkich w firmie jest niezbędny do odniesienia sukcesu.
- Ujawniają aspekty kandydata, który byłby bardzo trudne do oceny, po prostu czytając swoje CVlub nawet podczas tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej.
- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może odpowiadać na nieszczere pytania, starając się zadowolić rozmówcę. Dzięki testom psychometrycznym możemy zapomnieć o tym uprzedzeniu i filtruj bardziej sprawiedliwie wnioskodawcom.
- Jeśli są przyzwyczajeni do filtrowania kandydatów wraz z ich życiorysami, może to przełożyć się na mniej czasu traconego na rozmowach kwalifikacyjnych, które nie przyniosą żadnej korzyści organizacji.
Wady testów psychometrycznych
- Zazwyczaj są to testy psychometryczne długie i bardzo żmudne do wykonania. Z tego powodu często kandydaci do pracy nie zwracają uwagi, aby szybko reagować i móc kontynuować proces rekrutacji.
- Jeśli się nie powiedzie, wyniki mogą być trudne do zinterpretowania. Rekruter może skończyć się zdezorientowany i dlatego nie może wybrać najlepszej osoby na to stanowisko. W rzeczywistości w wielu przypadkach osoba jest zobowiązana wyłącznie do oceny wyników, co może oznaczać dodatkowe koszty dla firmy.
- Kilka testów nie są wyjaśnione w najbardziej adekwatny sposób, więc kandydat nie rozumie, o co go prosi. W efekcie kandydat, który faktycznie okaże się mieć duży potencjał na stanowisko, na które ubiega się, może stracić punktację.
Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w tym artykule będziesz mógł zważyć zalety i wady testów psychometrycznych w rekrutacji. Pamiętaj, że decyzja o ich zastosowaniu lub nie może zmodyfikować podstawy struktury organizacyjnej Twojej firmy, dlatego zalecamy, abyś dobrze ją przeanalizował.