Skip to content

Jakie są różnice i zalety między HDMI a DisplayPort? W co lepiej zagrać?

1 de luty de 2021

Zastanawiasz się, jakie są różnice i zalety między HDMI a DisplayPort? Który lepiej grać? Czytając poniższe informacje, możesz wyciągnąć własne wnioski w związku z tym.

Mamy tu do czynienia z dwoma dużymi połączeniami przewodowymi do transmisji obrazu i dźwięku HDMI i DisplayPort, dwie doskonałe opcje, ale z wyraźnymi różnicami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie są różnice i zalety między HDMI a DisplayPort? Który lepiej grać?

Dwa świetne połączenia, które dziś są najbardziej istotne w używaniu telewizorów i monitorów. Odnosimy się do połączenia HDMI i DisplayPort, przeanalizujemy oba połączenia, abyś mógł dojść do wniosku który najbardziej Ci odpowiada.

HDMI

HDMI jest obecnie jednym z najbardziej znanych interfejsów, dla którego narodził się jako propozycja wymienić połączenia analogowe z przeszłości, jak ma to miejsce w przypadku połączenia VGA. Projekt kabla HDMI rozpoczął się w 2002 roku, ale ostatecznie ujrzał światło dzienne w 2003 roku.

Na przestrzeni lat miał wiele wersji, w każdym razie podłączone urządzenia muszą być kompatybilne z niektórymi wersjami. Najnowsza dostępna wersja kabla to wersja 2.1.0, który zawiera kilka interesujących wiadomości.

DisplayPort

DisplayPort to połączenie wideo w formacie cyfrowym, wszedł do produkcji w 2008 roku i stopniowo pozycjonował się jako jeden z najważniejszych interfejsów. Obecnie jego znaczenie polega na tym, że jest w stanie oferować wysokie częstotliwości odświeżania.

Z biegiem czasu tego typu połączenia są coraz powszechniejsze w większości nowoczesnych kart graficznych i urządzeń. Coś, do czego zachęcały głównie niektóre bardzo przydatne opcje dla gracze w gry wideo.

Porównanie HDMI i DisplayPort

Konieczne jest dokonanie porównania uwzględniającego zalety i wady każdego z połączeń. Aby być odpowiednio poinformowanym, zalecamy przeczytanie kolejnych rozdziałów i wyciągnięcie własnych wniosków.

Gra wideo

Prawda jest taka, że ​​większość konsol ma tylko tego typu połączenie, które pozwala podłączyć konsolę do gier wideo do monitora HDMI, ale rzadko do portu Display Port.

Ponadto z biegiem czasu połączenie HDMI znacznie poprawiło swoją wydajność w porównaniu z poprzednimi wersjami, ale prawda jest taka, że ​​DisplayPort nadal ma pewną przewagę w wielu sekcjach gier, oceńmy przyczyny tego.

HDMI w swojej najnowocześniejszej wersji obsługuje wysokie częstotliwości odświeżania do 120 Hz przy rozdzielczości 1080P. W każdym przypadku, DisplayPort może dostarczyć do 240 Hz w 1080P, innymi słowy, dwukrotnie większa prędkość połączenia HDMI.

Dzięki wysokiej wydajności przy wyższych częstotliwościach odświeżania jest najbardziej polecaną opcją dla graczy na PC, może się również przydać na nowych konsolach, PlayStation 5 i Xbox Series. W każdym razie, aby skorzystać z tych funkcji, konieczna będzie zmiana częstotliwości odświeżania ekranu w systemie Windows 10.

Wiele monitorów

W tej sekcji DisplayPort również ma tę zaletę, ponieważ oferuje lepsze wsparcie dla konfiguracji z wieloma wyświetlaczami. Z drugiej strony HDMI nie ma w związku z tym świetnych ofert, dlatego DisplayPort to najlepsza opcja do pracy z kilkoma monitorami jednocześnie w Windows 10 i na innych platformach.

Uchwały

W przeszłości najbardziej polecaną produkcją dla wysokich rozdzielczości, czyli od 4k wzwyż, był niewątpliwie DisplayPort. Jednak w ostatnich latach sytuacja dla HDMI wzmocniona, oferująca obsługę rozdzielczości do 10K przy częstotliwości odświeżania 120 Hz.

W każdym razie DisplayPort jest nadal dobrą opcją, jeśli szukasz rozdzielczości 4K i 8k, biorąc pod uwagę, że w tej chwili nie obsługują one częstotliwości odświeżania powyżej 60 Hz.

Gra wideo Fortnite na PC

Wszechstronność

Chociaż pod wieloma względami DisplayPort może być lepszą opcją niż HDMI, prawda jest taka, że większość urządzeń ma złącze HDMIChociaż wielu nie rozważa DisplayPort. W każdym razie zmieniło się to z biegiem czasu, ponieważ obecnie jest więcej urządzeń, które zawierają DisplayPort.

Audio

Dźwięk z obu połączeń może osiągnąć do ośmiu kanałów, częstotliwości 24 bity i 192 kHz, więc wydajność obu połączeń jestn ta sekcja jest podobna.

dołącz do naszego kanału telegram