Dziś w tym artykule porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma parytet siły nabywczej lub PPP? siła nabywcza jest definiowana jako ilość usług lub towarów którą dana osoba może zdobyć za pieniądze.
Różni się w zależności od kraju, który jest wyższy w krajach bogatych niż w krajach mniej uprzywilejowanych. Poziom pieniędzy, które musisz pokryć swoje potrzeby, nazywany jest siłą nabywczą.
Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na siłę nabywczą, aby lepiej to zrozumieć, musimy umieć rozróżnić dwa rodzaje dochodu, które istnieją, podobnie jak dochód rzeczywisty i dochód nominalny.
Będący dochodem nominalnym, który jest podawany w jednostkach monetarnych. Podczas gdy dochód realny nie traci na wartości w odniesieniu do siły nabywczej, od tego dochodu realnego analizuje więcej niż sumę pieniędzy, ale co można z tym zrobić.
Porozmawiamy o znaczeniu siły nabywczej i sposobie jej obliczania, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla gospodarki, ponieważ podaje informację, że można faktycznie kupić za wynagrodzeniedo podejmowania decyzji dotyczących siły nabywczej kraju, co sprzyja poprawie podstawowych sektorów gospodarki, których potrzebuje kraj. Wiedząc o tym, wyjaśnimy jego znaczenie i sposób obliczenia siły nabywczej.
Jakie znaczenie ma parytet siły nabywczej lub PPP?
Siła nabywcza jest ważna, ponieważ pokazuje, że naprawdę dokonuje się tego za pomocą kwoty pieniężnej, pomagając dostrzec, że jest ona warta wynagrodzenia. Wielokrotnie widać duże kwoty pieniędzy, ale co możemy z nimi zrobić? to tam gdzie siła nabywcza mówi nam, że jest w naszym zasięgu.
W pewnym momencie może to wpłynąć na naszą siłę nabywczą, a jednym z głównych czynników jest inflacja, jaką może mieć gospodarka. Inflacja dotyczy wzrost cen produktów gospodarki, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:
- Większy popyt na oferowane przez nią produkty, co powoduje inflację.
- Deficyt fiskalny po stronie rządu, który, aby sfinansować system, decyduje się na pożyczkę, co ogranicza zwroty w skali kraju i drukuje kwoty pieniężne, co pociąga za sobą wzrost podaży, dewaluację waluty krajowej i inflację.
- Wzrost kosztów w firmach wpływa na cenę wytwarzanych przez nie produktów, dlatego generowana jest inflacja, aby pokryć te nowe wydatki, z którymi muszą się mierzyć firmy.
Jak obliczyć siłę nabywczą?
Następnie porozmawiamy o dwóch sposobach obliczenia siły nabywczej gospodarki. Po pierwsze, moglibyśmy kierować się wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI). Ten wskaźnik, pokazuje zmianę kosztów koszyka dóbr i usługw określonym czasie pełni funkcję podobną do siły nabywczej. Ze względu na te cechy można go wykorzystać do pomiaru siły nabywczej ludzi, poznając w ten sposób rzeczywistą wartość.
Oprócz pomiaru aspektów związanych z siłą nabywczą odpowiada za pomiar rzeczywistego wynagrodzenia pracowników, będąc przydatnym przy ustalaniu struktury wynagrodzeń w organizacji.
Ta metoda Jest to jeden z najczęściej stosowanych do pomiaru siły nabywczej w gospodarce, ale istnieje inny indeks, który stał się popularny, zwany indeksem Big Maca, który wyjaśnimy bardziej szczegółowo poniżej.
Czego dotyczy Indeks Big Maca?
Ta metoda opiera się na sile nabywczej, służy do pomiaru siły nabywczej w określony sposób, ponieważ porównuje hamburgera z Mac Donald’s Big Mac, aby określić siłę nabywczą.
Indeks Big Mac został wymyślony i promowany w 1986 roku przez ważne czasopismo The Economist, ponieważ hamburgery Big Mac są sprzedawane w większości krajów świata. Część biznesplanu franczyzy McDonald’s, ustalają ceny w zależności od ich gospodarki.
Mamy nadzieję, że ten artykuł dotyczy tego, jakie znaczenie ma parytet siły nabywczej lub PPP? i kilka metod obliczania tego.