Skip to content

Jaka jest różnica między „konkurencją międzygatunkową” a „konkurencją wewnątrzgatunkową”?

30 de styczeń de 2021

W przetrwanie świata zwierząt jest niezbędne, Gdziekolwiek się znajdują, różne gatunki dzień po dniu walczą z różnymi zagrożeniami, jakie mogą napotkać w swoim środowisku. Niebezpieczeństwa, które mogą Cię zaskoczyć w dowolnym momencie bez ostrzeżenia.

Dlatego szukają bardziej trafny sposób radzenia sobie ze ścieżką, która ich przyniesie w jakimkolwiek obszarze się znajdują. Dla każdej z tych grup ich potrzeby są niezbędne do życia, więc muszą dostosować się do otoczenia, tak lub tak.

Każdy z tych określonych gatunków mają własne cechy i cechyPrzykładem tego są żyrafy, które dzięki swoim wysokim szyjom mogą bez problemu i niedogodności szukać owoców z dużych miejsc i drzew.

Innym ciekawym przykładem są żółwie, które dzięki mocnej skorupie w przypadku poczucia zagrożenia mogą chronić się i ukrywać przed drapieżnikami we własnej osłonie lub ramie, unikając w ten sposób wszelkiego rodzaju śmiertelnych obrażeń.

Plik cechy każdej żywej istoty są cechami, które wyróżniają ją spośród innych i z kolei mają różne cele, aby przetrwać. Z drugiej strony, jak powiedzieliśmy wcześniej, gatunki te nieustannie walczą o przetrwanie, walcząc z określonymi obszarami, zasobami, miejscami, pożywieniem, wodą, światłem i innymi potrzebami z innymi gatunkami, które w ten sam sposób mają ten sam cel, przystosować się lub umrzeć, po prostu przetrwać najlepiej przystosowanych.

Te zmagania w pewnym momencie można zaklasyfikować jako zawodyReprezentują one życie i śmierć wielu z tych gatunków lub, z drugiej strony, mają bardzo małe prawdopodobieństwa i możliwości przystosowania się do miejsca, w którym zamieszkują.

Przed obecność ograniczonych zasobów konkurencja między gatunkami jest bardziej niż bezpieczna, jest po prostu obowiązkowa dla każdego z nich.

zwierzę sawanny

Tak jak kompetencje można znaleźć w gospodarce, tak samo istnieją kompetencje w świecie zwierząt, wyraźnie z różnych dziedzin i bardzo różnych aspektów. Te umiejętności można podzielić na różne sposoby, skupimy się na dwóch z nich. Które są konkurencją międzygatunkową i międzygatunkową.

Następnie Wyjaśnimy Ci, co rozumiemy przez te dwa ważne pojęcia w świecie zwierząt i jak wpływają one na przetrwanie i środowisko różnych gatunków. Zostań z nami i poznaj wszystkie szczegóły dotyczące zarówno najważniejszych bitew, jak i zawodów.

Czym jest konkurencja międzygatunkowa?

Czy to jest to ma miejsce, gdy 2 lub więcej gatunków toczy ciągłą walkę korzystnych zasobów dla obu, które z kolei są całkowicie ograniczone w swoim środowisku lub miejscu, dlatego są niezbędne do przetrwania.

Jasny przykład tego można by podać, biorąc pod uwagę dowolnego ssaka. Wyobraź sobie sytuację, w której oba gatunki znajdują się w środowisku pustynnym i jedno i drugie bardzo potrzebuję pobliskiego źródła wody.

W przypadku, gdy jest tylko jedno miejsce, w którym można go zabrać, oba gatunki będą walczyć, aby osiągnąć swój cel i nie zginąć w tym środowisku. Ten, który wygrywa sprowadzi drugiego na potrzebę szukania innego źródła wody gdzieś.

W miejscach tego typu prosta idea zdobycia wody jest niemożliwa. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że gatunek ten zużywał całą swoją energię, zanim był w stanie to osiągnąć, dlatego nie będzie w stanie przetrwać.

Zwykle ten gatunek, który jest znacznie lepiej przystosowany do tego środowiska i ma cechy lepsze od innych uda się przetrwać bez problemu i niedogodności niektórzy w obliczu zagrożeń znacznie mniejszych niż to.

woda pustyni

Co to jest konkurencja wewnątrzgatunkowa?

Jest to znacznie częstsze w przypadku gatunków takich jak drzewa lub rośliny. Przedstawiamy to na przykładzie. Załóżmy, że 2 określone rośliny rosną w tym samym miejscuPobierają one niezbędne składniki odżywcze do wzrostu z tego samego miejsca, ale podczas swojej ewolucji oprócz wody i tych składników odżywczych będą potrzebować słońca.

Dlatego w pewnym momencie jeden z nich, ten o najlepszych cechach i najlepszym wzroście będzie w stanie w pełni wchłonąć światło słoneczne, przytłumiając inne.

W tym momencie ta frakcja, w której jeden z nich ma znacznie szerszy wzrost niż inny i całkowicie unika rywalowi możliwości uzyskania niezbędnych promieni słonecznych, sprawi, że twój rywal nie będzie miał szans na przeżycie do otoczenia i ostatecznie umrzeć.