Skip to content

Jaka jest metoda oceny 360 stopni, zalety i wady dla firm?

28 de styczeń de 2021

Jednym z kluczy do podejmowania lepszych decyzji w Twojej firmie jest to, że mierzysz wydajność pracowników z pewną częstotliwością. Aby to zrobić, można użyć różnych narzędzi, a jednym z najbardziej przydatnych jest Metoda oceny 360 stopni. W tym poście porozmawiamy o jego zaletach i wadach.

Jaka jest metoda oceny 360 stopni?

Aby zrozumieć, na czym polega ta metoda oceny, musimy wziąć pod uwagę znaczenie zasobów ludzkich w firmie. Ponieważ jest to Twój najcenniejszy kapitał, rozwijać umiejętności i zdolności każdego pracownika sukces firmy jest niezbędny.

Aby jednak w pełni rozwinąć potencjał pracownika, trzeba go ocenić i poznać jego ograniczenia. Tutaj przydaje się ocena 360 stopni: metoda, która na to pozwala ocenić integralną wydajność pracownika z opinii i osądów osób, które bezpośrednio z nim pracują.

Aby osiągnąć ten rodzaj oceny informacja zwrotna jest konieczna bezpośrednich przełożonych pracownika, jego współpracowników, podwładnych i klientów, którzy mają z nim kontakt. Dzięki temu można zmierzyć, jak pracuje pracownik (jego zachowania i postawy) i ile pracuje (ile produkuje, w jakim czasie).

Co osiągnięto dzięki tej ocenie?

  • Mierz kompetencje pracowników, aby dokładnie wiedzieć, w czym jesteś dobry i co musisz poprawić. I to nie tylko pod względem pracy technicznej, ale także umiejętności pracy zespołowej, zarządzania informacją oraz tego, czy jest empatyczny, czy nie.
  • Projektuj programy promujące rozwój pracowników, ponieważ już wiemy, jak motywacja wpływa na wydajność pracy. Aby zaplanować tego typu strategie, niezbędna jest znajomość aktualnej sytuacji.
  • Oceniaj wydajność pracowników wewnątrz firmy i wykryć tych, którzy choć mają potencjał, nie wykorzystują go w pełni do wypełniania swoich zadań. Dodatkowo zawsze ważne jest, aby zmotywować tych pracowników, aby wiedzieli, że ich wysiłek będzie tego wart.

Jakie są zalety i wady tej metody dla firm?

Jeśli zaimplementowano poprawnie, plik Metoda oceny 360 stopni jest bardzo przydatna jako uzupełnienie systemu oceny wyników, z którego korzystasz w swojej firmie. Niezależnie od tego, czy jest to ocena pytań i odpowiedzi, czy skale ocen, metodę 360 można zastosować do wszystkich z nich.

Korzyść

  • Jest wysoce obiektywna metoda, ponieważ ocenia każdą kompetencję w jej własnym kontekście. Na przykład umiejętności pracy zespołowej będą lepiej oceniane przez współpracownika niż przez klienta, dlatego też klient prawdopodobnie nie powinien podawać tego typu informacji w ocenie.
  • Pozwala to na uniknięcie uprzedzeń w ocenie, ponieważ informacje są otrzymywane z bardzo różnych źródeł, z różnymi obowiązkami, różnymi rolami w firmie i różnymi relacjami z pracownikiem, które mają być ocenione.
  • Gromadząc dużą ilość informacji, pozwala ocenić mocne i słabe strony każdego pracownika i wykorzystać je do budować bardziej produktywne zespoły robocze.

Zalety metody 360 stopni

  • Ponieważ dotyczy to różnych działów, tego typu oceny zachęca do komunikacji poziomej wewnątrz firmy, nawet w ramach pionowej struktury organizacyjnej.
  • Gwarantuje sprawiedliwszy przebieg procesu awansu, ponieważ pozwala ocenić każdego pracownika ze wszystkich stron, przedstawiając wszystkie jego zalety i wady przy podejmowaniu decyzji.

Niedogodności

Chociaż ta metoda oceny ma korzystne aspekty, ma również swoje negatywne strony. Po pierwsze, może się stać trudne w zarządzaniu, ponieważ wymaga obszernego wcześniejszego planowania i synchronizacji wielu osób w ramach jednego zadania.

Z drugiej strony analiza wszystkich zebranych informacji może być niezwykle skomplikowane, jeśli nie masz oprogramowania dla tego. A jeśli nie zostanie właściwie zastosowana, może wytworzyć środowisko niekonstruktywnej krytyki, która nie tylko nie pomoże we współpracy między działami, ale utrudni relacje między nimi.

Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedzieliście się, czym jest metoda oceny 360 stopni oraz jakie są zalety i wady, jakie oferuje firmom, które zdecydują się ją zastosować. Nie zapomnij go udostępnić, jeśli Ci się spodoba.