Skip to content

Jak zmienić orientację stron na poziomą w LibreOffice Writer

30 de styczeń de 2021

LibreOffice umożliwia używanie stylów stron, dzięki czemu można je zorientować w dowolny sposób. Ale to nie jedyna rzecz, którą robi, ale także pozwala zmodyfikuj nagłówek lub stopka lub marginesy lub też wyeliminuj podziały wierszy i akapitów. Możesz zmienić styl swoich dokumentów i zastosować je tak, jak lubisz najbardziej.

Aby zmienić orientacja strony w libreOffice Writer, musisz dostosować jego styl. Zwykle dokument tekstowy ma jednakowy styl domyślny dla wszystkich stron. Jeśli więc otrzymasz dokument o innej orientacji, prawdopodobnie zastosowano do niego style strony.

Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że zmiany wprowadzone w stylu strony będą widoczne tylko na tych, które go zastosujesz. W tym artykule pokażemy Ci krok po kroku, co należy zrobić, aby dostosować stylizuj swoje strony.

Jak zmienić orientację wszystkich stron lub tylko niektórych?

Jeśli skonfigurowałeś dokument tekstowy z tym samym stylem dla wszystkich stron, wystarczy bezpośrednio zmienić jego właściwości.

Jest to bardzo proste, wystarczy wybrać sekcję Format-Strona, a następnie kliknąć opcję Strona. W sekcji Format papieru należy wybrać typ orientacji, jaki ma mieć dokument tekstowy, Pozioma lub Pionowa. Na koniec musisz kliknąć OK i to wszystko.

Teraz, jeśli chcesz zmienić styl strony tylko do niektórych konkretnych, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, które podamy poniżej.

Style stron nie mają określonego stylu, możesz je modyfikować w dowolny sposób. Aby konkretnie zmienić orientację stron, które mają ten sam styl, wykonaj następujące proste kroki:

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wybranie sekcji Format, a następnie Style i format. Następnie musisz kliknąć sekcję Style strony.

Następną rzeczą jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy stylu strony i wybranie Nowy. W ten sposób uzyskasz wszystkie cechy tego nowego stylu, który wybrałeś.

Teraz w opcji Organizator musisz dodać nazwę do stylu strony w polu Nazwa. Następnie tam, gdzie jest napisane Następny styl, musisz wybrać styl strony, który najbardziej Ci się podoba i który chcesz zastosować.

Teraz wystarczy wykonać tę samą procedurę, co poprzednia, przejść do strony, a następnie wybrać format papieru. Pamiętaj, że w tym miejscu możesz wybrać, czy będzie styl Twojej strony Poziomo lub pionowo i pozostaje tylko kliknąć OK.

I to wszystko, dostosowałeś już styl strony do swoich preferencji i nazwę, którą wybrałeś. Aby zastosować ten nowo utworzony styl, musisz kliknąć styl strony nazwany w sekcji Style i formaty.

Zauważysz, że strony zostały dostosowane zgodnie z twoimi parametrami. Jeśli poniżej wybierzesz inny styl, tylko pierwsza strona bieżącego zakresu będzie odzwierciedlać zmiany.

Jakie są style LibreOffice?

W programie jest wiele stylów LibreOffice które możesz mieć, które spowodują duże zmiany w twoich dokumentach i są klasyfikowane na różne sposoby, mogą to być różne sposoby, od umieszczania znaku wodnego po zmianę orientacji stron, o czym mówimy w tym artykule. Możesz ręcznie zastosować style pojedynczej strony lub samodzielnie zdefiniowane zakresy stron, korzystając z następujących ustawień.

Style jednostronicowe będą obejmować tylko główną stronę dokumentu i zostaną ustawione jako inny styl w sekcji o nazwie „Następny styl”. Ten styl zostanie zastosowany tylko na pierwszej stronie, a jeśli chcesz pisać na innej stronie, będziesz kontynuować tylko tekst.

Style zakresu stron nie są konfigurowane w ten sam sposób, ale muszą być skonfiguruj w sekcji „podział strony ze stylem”. Posiadanie takiej konfiguracji pozwoli Ci nie tylko mieć styl dla każdej strony.

Użyj tych ustawień, aby wzbogacić wizualną wartość swoich prac i nadać im lepsze wykończenie. Jeśli z jakiegoś powodu trudno ci skonfigurować te opcje, zawsze możesz liczyć na inne procesory tekstu. Na przykład możesz zainstalować pakiet Microsoft Office, który zawiera szeroką gamę programów do obsługi tekstu i obrazów, dostosowanych do Twoich potrzeb.