Skip to content

Jak wyodrębnić i otworzyć plik z rozszerzeniem EPUB na moim komputerze

21 de marzec de 2021

Wraz z rozwojem technologii, jest coraz więcej rzeczy, które możemy robić na naszym komputerze, takich jak praca, zamawianie jedzenia czy czerpanie przyjemności z hobby. Bardzo ważnym i popularnym hobby jest czytanie książek, a jeśli chcesz robić to na swoim komputerze, będziesz potrzebować plików EPUB, więc dzisiaj pokażemy Ci jak wyodrębnić i otworzyć plik z rozszerzeniem EPUB na moim komputerze.

Co to jest plik EPUB?

Jeśli jesteś podobny do większości, prawdopodobnie znasz przenośny format dokumentu lub PDF. Ten format jest szeroko stosowany ze względu na swoją wszechstronność, ponieważ większość urządzeń rozpoznaje PDF. Jednak plik PDF został utworzony dla dokumentów, a nie książek.

EPUB to format utworzony w 2007 roku specjalnie dla czytać i kompilować książki. Jest to skrót od Electronic Publication lub Electronic Publication i czasami jest zapisywany jako ePub. Możliwe jest również przekonwertowanie pliku PDF do formatu EPUB, chociaż mogą wystąpić pewne błędy w konwersji.

Jak działa EPUB?

Plik EPUB zawiera inne pliki. Wszystkie pliki są skompilowane w jeden plik w celu ułatwienia użytkowania i transportu. Pliki, które zawiera to:

  • Kilka pliki typu XHTML, Cóż, dzięki nim możesz utworzyć plik ePub od zera. Kwota zależy od długości książki i liczby rozdziałów.
  • Kilka zdjęcia, w tym okładkę książki i wszystkie ilustracje zawarte w książce.

Gdy preferowany czytelnik otwiera plik z rozszerzeniem EPUB, wyświetla każdy plik XHTML osobno. Kiedy przejdziesz do następnego rozdziału, znajduje i otwiera następny plik XHTML oraz obrazy z tego rozdziału i wyświetla je.

Jak otworzyć plik EPUB?

Od czasu wynalezienia w 2007 roku, EPUB jest najczęściej polecanym plikiem do otwarcia e-bookiDlatego obsługuje go większość programów przeznaczonych do otwierania książek. Sposób otwarcia pliku z rozszerzeniem EPUB zależy od tego, co chcesz z nim zrobić, oprogramowania, którego chcesz użyć, a także systemu komputera.

Użyj komercyjnego czytnika e-booków

Firmy sprzedające książki od dawna korzystają z internetu w swojej działalności. Jednak w internecie piractwo jest dużo większym problemem, dlatego wiele firm korzysta z aplikacji wyspecjalizowanych w książkach handlowych.

Pliki EPUB mogą korzystać z systemu o nazwie DRM (Administrator praw cyfrowych), aby upewnić się, że osoba korzystająca z niego zapłaciła za książkę.

Najczęściej używaną aplikacją do otwierania plików z rozszerzeniem EPUB w tym kontekście jest Książki Google Play na Androida i Apple Books na Maca i iOS. Jednak w systemach Windows i Linux nie ma szeroko stosowanej komercyjnej aplikacji na tego typu rynku. Jednak z Książek Google Play można również korzystać w przeglądarce i umożliwia drukowanie kupionych książek, jeśli chcesz.

Używaj ogólnie czytnika e-booków

W systemach Windows i Linux najczęściej używany program do czytania książek w formacie EPUB jest Calibre. Ta aplikacja umożliwia importowanie książek EPUB do cyfrowej biblioteki na komputerze. Dzięki Calibre możesz porządkować swoje książki, konwertować je do innych formatów i nie tylko.

Czytaj z tabletu

Odwiedź oficjalną stronę Calibre, skąd możesz ją pobrać i dowiedzieć się, jak z niej korzystać. Aby pobrać książki bezpłatnie i legalnie, możesz poszukać Project Gutenberg, który zapewnia klasyczne książki w formacie EPUB do użytku z Calibre lub innym czytnikiem cyfrowym.

Jak wyodrębnić plik EPUB?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, EPUB to typ pliku, który zawiera inne pliki. Mając to na uwadze, możemy porównać to z plikami skompresowanymi, takimi jak .ZIP lub .RAR. Możesz sobie wyobrazić, dokąd zmierzamy: Możesz użyć WinRar lub innego kompresora plików, aby rozpakować plik EPUB i podzielić go na poszczególne pliki.

Po rozpakowaniu możesz przeglądać i edytować każdą część pliku EPUB. Jeśli chcesz skompilować go ponownie po edycji jego części, możesz użyć Kaliber, program, o którym wspomnieliśmy, aby to zrobić. Jesteś tylko winien kompresować pliki w .RAR i zaimportuj go do Calibre.

Ale najważniejsze jest to, że lubisz czytać na wszystkich swoich urządzeniach, a jeśli to konieczne, synchronizuj swoje książki między nimi. Należy jednak zawsze pamiętać, aby nie spędzać zbyt wiele czasu na czytaniu na komputerze i mieć zawsze pełną bibliotekę! Więc będziesz cieszyć się czytaniem.