Skip to content

Jak sprawdzić, czy procesor jest zgodny z moją płytą główną Skąd mam wiedzieć, jaką mam płytę główną?

16 de maj de 2022

Czasami możesz potrzebować dowiedzieć się dokładnie, na jakiej płycie głównej działa Twój komputer i najlepiej zrobić to bez otwierania obudowy komputera. Dlatego przedstawiamy kilka sposobów, aby dowiedzieć się, w przypadku gdy musisz zmienić akcesorium lub poszukać określonej części. Dzięki temu dowiesz się, kiedy twój procesor jest kompatybilny z twoją płytą główną.

Chociaż zwykle model płyty głównej jest zakopany pod biurkiem z mnóstwem kabli wokół niego. W rzeczywistości, zaskakujące, że nie jest tak łatwo zdobyć te informacje.

Albo nie szukałbyś go i w końcu wylądowałbyś na tej stronie. Mam nadzieję, że możemy pomóc. Damy ci natywną metodę, abyś mógł znaleźć model płyty głównej (nie są wymagane żadne narzędzia innych firm)

Windows 7 i wcześniejsze wersje

  • Otwórz menu Start.
  • Kliknij Wszystkie programy > Akcesoria > Narzędzia systemowe, a następnie wybierz narzędzie Informacje o systemie.
  • W polu tekstowym Uruchom wpisz msinfo32 i naciśnij Enter.
  • Pierwszym sposobem na znalezienie płyty głównej komputera natywnie jest przejście do Informacji o systemie.
  • Możesz przeprowadzić wyszukiwanie w menu Start dla „Informacje o systemielub uruchom msinfo32.exe z okna dialogowego Uruchom, aby go otworzyć.
  • Następnie przejdź do sekcji „Podsumowanie systemu” i poszukaj „Model systemu” w Strona główna.
  • Stamtąd powinieneś być w stanie dowiedzieć się, co typ płyty głównej, na której działa Twój komputer.
  • Dowiesz się również, z jakiego producenta została wykonana Twoja płyta główna.

Karta płyty głównej CPU-Z Utility

Tak, to popularne bezpłatne przenośne narzędzie, które pozwala zobaczyć każdy najmniejszy szczegół konfiguracji sprzętowejw tym model płyty głównej.

Dlatego z tym program możesz monitorować temperatury swoich komponentów, i unikaj przegrzania procesora, które może spowodować wyłączenie komputera. Może to być przyczyną problemu z wentylacją lub alternatywnie, że procesor jest już spalony.

Doradca Belarca

To kolejny darmowy program, który możesz pobrać z oficjalnej strony internetowej Analiza systemu. Generuje stronę internetową po zakończeniu skanowania.

Na tej stronie możesz znaleźć znacznie więcej informacji niż niektóre inne dostępne narzędzia. W sekcji „Model systemu” znajdziesz nie tylko model swojej płyty głównej.

Ale także niektóre z interesujących rzeczy, o których możesz nie wiedzieć. To zaskakujące, że naprawdę można znaleźć wszystkie nośniki USB który był podłączony do komputera w ciągu ostatnich 30 dni.

Specyfikacja systemu

Darmowy program, za pomocą którego możesz zbierać te same informacje. Jest to narzędzie, które skanuje twój komputer i zbiera prawie wszystkie części działające na twoim komputerze i wszystkie kategorie.

Ostatnia metoda za pomocą wiersza polecenia

Najlepsze zostawmy na koniec. Tak, model swojej płyty głównej możesz również znaleźć w wierszu polecenia systemu Windows (cmd). Uruchomienie następującego polecenia da ci nazwę płyty głównej i UUID itp.

Teraz, gdy wiesz, jak zlokalizować i poznać model płyty głównej komputera, możesz również chcieć poznać kompatybilność, jaką może mieć. Dlatego wyjaśnimy Ci to szczegółowo.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że procesory, które są kompatybilne z komputerem, to wszystkie te, które określa płyta główna, zarówno na podstawie zestawu układów płyty głównej, jak i wersji BIOS-u. Normalną rzeczą jest to, że każda płyta główna jest dostarczana wraz z instrukcją, w której możesz przejrzeć listę kompatybilnych procesorów lub przynajmniej ich charakterystykę, tak, że jeśli użytkownik chce uaktualnić procesor, może to zrobić.

W rzeczywistości z drugiej strony BIOS można aktualizować lub flashować, co pozwala nam postawić na szybsze procesory niż oryginalne, generując lepszą wydajność dla naszego komputera. Cóż, jeśli to, czego chcesz, to dowiedz się, które procesory są kompatybilne z twoją płytą główną. Poniżej pokażemy Ci szereg pytań i kroków, które musisz wziąć pod uwagę.

W każdym razie przed rozpoczęciem ważne jest, abyś wiedział, że będziesz potrzebować określonych elementów, takich jak: aby móc przeprowadzić ten samouczekktóre są związane z instrukcją obsługi tablicy, śrubokrętem i latarką.

Jak sprawdzić, czy płyta główna mojego komputera jest zgodna z procesorem?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić w takich przypadkach, jest znajdź instrukcję obsługi komputera lub płyty głównej, które zalecamy przechowywać, starając się znaleźć w nim listę dostępnych specyfikacji technicznych. Powinieneś zobaczyć listę kompatybilnych procesorów.

W drugim przypadku, zakładając, że z jakiegoś powodu nie masz instrukcji obsługi, o której wspominaliśmy wcześniej, innym rozwiązaniem może być wyłączenie komputera i zdjęcie pokrywy obudowy. Tutaj może zajść konieczność użycia śrubokręta, odkręcenia śrubek przytrzymujących wieczko pudełka lub jednego z boków zabezpieczających jego zawartość na poziomie sprzętowym.

Kiedy usuniesz pokrywkę lub jeden z boków, następny krok dotyczy tego, co sprawdź płytę główną za pomocą latarki, jeśli uznasz to za stosowne, aby wyszukać zarówno numer producenta, jak i model danej płyty. Mając te informacje do swojej dyspozycji, sprawdź na stronie producenta, które modele są kompatybilne z tą płytą główną.

Czasami możemy pominąć poprzedni krok. Sprawdźmy więc bezpośrednio stronę producenta z ogólnymi, ale nie szczegółowymi informacjami o płycie głównej. Musisz jednak wiedzieć, że ta metoda może się nie udać. Jeśli dotychczasowe rozwiązania nie działają dla Ciebie, zawsze masz możliwość technicznie skontaktuj się z producentem komputera lub płyty głównejaby zobaczyć, które procesory są z nim kompatybilne.

jak wybrać najlepszą płytę główną

Wskazówki dotyczące wyboru procesora

Wierzymy też, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka wskazówek tego nauczymy Cię podczas zmiany lub modernizacji procesora, ponieważ dzięki nim możesz uzyskać lepszą wydajność swojego komputera lub zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Na przykład zalecenie, które zawsze robimy w tym zakresie, wiąże się z czekaniem trochę wcześniej kup najnowszy procesor dostępny na rynkuponieważ dzięki temu jego cena zostanie znacznie obniżona.

W ten sam sposób nie powinieneś tracić z oczu w żadnym wypadku, że powinieneś porównać kilka procesorów z tej samej serii aby rozpoznać, jakie są różnice, jeśli chodzi o cykl zegara i inne szczegóły, które mogą modyfikować jego cenę.

Istnieją również przypadki, w których poza procesorem. Już teraz wygodnie jest aktualizować inne komponenty komputera, takie jak karta graficzna, zasilacz, a nawet pamięć RAM, które muszą być zgodne z innymi komponentami; a więc może najlepszą opcją jest poszukanie nowego komputera.

Wiesz już wszystko, czego potrzebujesz na temat płyty głównej swojego komputera. Nie czekaj więc dłużej i wybierz procesor, który najlepiej odpowiada Twoim codziennym potrzebom.

dołącz do naszego kanału telegram