Skip to content

Jak się dowiedzieć, jakie dane zbiera Google — opcje prywatności

28 de grudzień de 2021

Większość osób korzysta z Google częściej niż raz dziennie, aby wyszukać informacje lub skorzystać z niektórych oferowanych przez nią usług. Za każdym razem, gdy z niego korzystamy, generujemy szereg danych online. Martwisz się wiedząc czym są dane i do czego służą, wyjaśnimy to później.

Dlaczego Google zbiera od Ciebie określone informacje?

Większość algorytmów obsługiwanych przez Google opiera się na gromadzeniu danych użytkownika, informacje te są przechowywane w różnych celach. Niektórzy ludzie, którzy lubią chronić prywatność swoich danych, martwią się tą sytuacją, ponieważ martwią się o to, co robią z tymi informacjami.

Z tego powodu niektórzy domagają się tego Google lub jakakolwiek inna firma zbiera te informacje. Niestety nie jest to możliwe, ponieważ te dane są potrzebne do utrzymania aktywności usług. Alternatywą dla tych, którzy nie chcą ujawniać swojej aktywności w sieci firmom, jest przeglądanie incognito za pomocą pełnomocnika.

Inni zdecydowali się usunąć swoją aktywność na swoim koncie Google, aby nie pozostawić śladów swoich informacji. Chociaż te metody mogą nie być w pełni skuteczne. Jedynym sposobem na całkowite wymazanie śladów w Internecie jest nie posiadanie smartfona, zarejestrowanie się w jakiejkolwiek usłudze online lub surfowanie po Internecie.

Ten radykalny środek jest używany przez wiele osób, które wolą pozostać anonimowe usług online. Patrząc jednak na tę sytuację z innej perspektywy, widzimy, że cel Google nie jest tak makabryczny, jak niektórym się wydaje.

Rekomendacje reklam

W Google przechowywane są między innymi informacje takie jak: adresy e-mail, zdjęcia, nazwiska, numery telefonów, wyszukiwanie w przeglądarce, informacje o płatnościach oraz informacje o urządzeniu.

Jednym z powodów, dla których to robi, jest to, że w przeglądarce możesz korzystać z niektórych usług, które są bezpłatne, dzięki czemu możesz z nich korzystać i nie musisz za to płacić. Jednak utrzymanie tych usług lub stron internetowych wcale nie jest tanie.

To sprawia, że ​​Google porozumiewa się z firmami, które chcą reklamować swoje produkty, aby oferować je zainteresowanym osobom, o ile wnoszą opłatę serwisową.

Może zdarzyło Ci się, że szukałeś produktu, a potem Reklamy na ten temat pojawiają się na odwiedzanych przez Ciebie stronach. Dzieje się tak, ponieważ informacje wygenerowane podczas wyszukiwania wskazały Google, że możesz być zainteresowany ich zakupem.

Jest też inny rodzaj porozumienia, firmy określają populację, do której chcą dotrzeć. Mogą decydować o narodowości, wieku, płci i innych aspektach, które poinformują Google, kto ma umieścić konkretną reklamę. Chociaż nie jest to gwarancją, że każdy kupi produkt, jest to sposób na wypromowanie go wśród tych, którzy mogą z niego najwięcej korzystać.zbieranie danych w google

Dobro Google polega na tym, że nie zmusza Cię do oglądania reklam, ponieważ daje możliwość ich usunięcia lub umieszczenia w innym miejscu, jeśli zasłaniają pole widzenia ekranu. Często zdarza się również, że otwierając witrynę, jesteś pytany, czy zgadzasz się na użycie plików cookie lub reklam, tutaj możesz odmówić i zobaczyć treść, której szukasz. W innych przypadkach będziesz musiał odwiedzić inną stronę.

Gdzie możesz uzyskać informacje o danych, które zbiera Google?

Google jest jedną z firm, która jest bardziej przejrzysta przy przechowywaniu informacji, ponieważ jeśli użytkownik chce zobaczyć zebrane na jego temat dane, ma kilka sposobów na ich odnalezienie. Z drugiej strony inne firmy pozwalają jedynie na wprowadzenie niewielkiej korekty swojej bazy informacyjnej.

Musisz pamiętać, że jeśli szukasz informacji o wyszukiwaniach lub usługach, z których korzystałeś tego samego dnia, mogą się one nie pojawić w tej chwili. Jednakże jeśli sprawdzisz następnego dnia, na pewno będzie dostępny.

Wejście do panelu sterowania Google

Jednym ze sposobów przeglądania informacji zebranych przez Google jest wejście do panelu sterowania, w którym możesz zobaczyć różne raporty bezpieczeństwa, które możesz dostosować dla dni, tygodni lub miesięcy (maksymalnie 3 miesiące).

Aby to zrobić musisz zalogować się na konto administratora (To nie jest konto Gmail), a następnie zlokalizuj zakładkę bezpieczeństwa i aby móc nacisnąć na panelu sterowania. Aby powiększyć tę sekcję, musisz kliknąć więcej elementów sterujących. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, kliknij zobacz raport dane zebrane w google

Jeśli chcesz zobaczyć dane z określonej usługi Google

W Google są usługi, które nie pokazują zebranych informacji, chociaż nie jest to normą, ponieważ większość daje dostęp. Aby móc zobaczyć raport należy wejść do panelu sterowania i kliknąć zakładkę dane i prywatność.

W menu, które pojawi się na ekranie, musisz wybrać opcje dotyczące danych i prywatności, dzięki temu uzyskasz inne zakładki, które możesz otworzyć. W takim przypadku jesteś zainteresowany kliknięciem danych aplikacji i usług, z których korzystasz, aby uzyskać dostęp do zapisanych informacji.

Po wykonaniu wszystkich tych kroków musisz wyszukaj nazwę usługi w panelu a od tego momentu działania, które możesz podjąć, są uzależnione od rodzaju usługi. Aby dowiedzieć się, co możesz zrobić z każdą usługą, możesz przeszukać centrum pomocy w poszukiwaniu informacji.

Jak możesz kontrolować aktywność zapisywaną przez Google?

osoba używająca google

W Google możesz skonfigurować swoje konto w taki sposób, abyś mógł wybrać, co firma może zapisać, a czego nie, o Twojej aktywności.

Możesz ustawić kontrolę aktywności historii lokalizacji, reprodukcji treści w określonej witrynie, nagrań audio, historii w przeglądarce lub aktywności, którą masz na komputerze lub w aplikacjach w telefonie poprzez kontrolę aktywności na koncie. W tej sekcji możesz usunąć, zapisać lub sprawdzić swoją aktywność.