Skip to content

Jak bezpiecznie zarządzać i przechowywać moje hasła za pomocą KeePass?

17 de marzec de 2021

Wtedy zobaczymy jak bezpiecznie zarządzać i zapisywać moje hasła za pomocą KeePass. Całkowicie darmowe oprogramowanie open source, które warto wypróbować.

Menedżery haseł są dość ważne, zwłaszcza jeśli masz wiele haseł do zarządzania, a nawet więcej, jeśli są to konta z ważnymi danymi, czy to do pracy, kont bankowych itp.

Ważne jest, abyśmy wiedzieli, którego programu użyć i kiedy zarządzaj naszymi hasłami, a jednym z najpopularniejszych jest KeePass. Jest całkowicie darmowy, nie ma ograniczeń, a przede wszystkim jest łatwy w obsłudze.

Jego interfejs nie jest tak nowoczesny, jak mówimy. Ale to jest bardzo intuicyjny i łatwy w użyciu, z wszystkimi opcjami jasnymi i przygotowanymi, aby zapewnić doskonałe wrażenia, dzięki czemu możesz skupić się na zarządzaniu i zapisywaniu wszystkich haseł i niczym więcej.

Porozmawiajmy trochę więcej o tym oprogramowaniu i zobaczmy, jak bezpiecznie zarządzać i zapisywać moje hasła za pomocą KeePass w ciągu kilku minut.

Zarządzaj moimi hasłami i zapisuj je za pomocą KeePass

Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, że KeePass to plik oprogramowanie open source, to faktycznie zapewnia nam większe bezpieczeństwo, ponieważ wiemy, jak powstaje, każdy może przeprowadzić audyt kodu źródłowego programu, aby potwierdzić, że jest on bezpieczny.

Jest to zauważalna różnica w porównaniu z innymi alternatywami o zamkniętym kodzie źródłowym, w których nikt, z wyjątkiem tej samej firmy, nie może przeprowadzić audytu kodu. Musimy pamiętać, że będziemy kontrolować hasła, które mogą zawierać poufne informacje. Jest to więc zaleta, o której należy pamiętać, że większość użytkowników nie zwraca na to uwagi.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to aplikacja jest całkowicie bezpłatna bez żadnych ograniczeń W przeciwieństwie do najpopularniejszych alternatyw, jest to kolejny argument przemawiający, o którym musimy wspomnieć.

Należy pamiętać, że KeePass działa lokalnie pod każdym względem. Nie można zsynchronizować danych z innymi urządzeniami. Jest to coś, co z pewnego punktu widzenia gwarantuje nam większe bezpieczeństwo, ale może być nieco niewygodne, gdy korzystamy z kilku urządzeń, ponieważ musimy ręcznie przekazywać bazę danych z jednego urządzenia do drugiego.

KeePass do zarządzania i zapisywania moich haseł

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić podczas korzystania z KeePass, jest utworzenie bazy danych. Możesz stworzyć tyle, ile chcesz. Chociaż w danym momencie może być otwarta tylko jedna. Jak tworzymy bazę danych? To zbyt prosty proces.

Pierwszą rzeczą będzie wybranie, gdzie będziemy zapisywać tę bazę danych, a następnie wybierz metodę zabezpieczenia, aby go chronić. Następnie będziemy kontynuować konfigurację przedstawionych nam opcji, takich jak: kompresja danych, parametry związane z bezpieczeństwem, kosz oraz opcje zaawansowane.

keePass

Następnie możemy dodawać kolejno różne hasła. Jeśli masz plik utworzony z hasłami, możesz je zaimportować, aby zostały dodane automatycznie.

Każdy wpis musi zawierać tytuł, nazwa użytkownika, hasło i adres URL. Wtedy będziemy mieli pudełko „Klas” gdzie możemy dodać komentarz. Inną rzeczą, którą możemy zrobić, jest utworzenie grup, które będą miały różne konta. Na przykład: możemy utworzyć grupę dla kont związanych z pracą, innych do nauki, wypoczynku itp.

Po zamknięciu programu pojawi się okno, w którym będzie można zapisać hasła. Po prostu naciskamy „Zapisać” i voila, będziemy mieć naszą bazę haseł zapisaną w całkowicie bezpieczny sposób.