Skip to content

Co to są luki w zabezpieczeniach komputerów i co zrobić, aby je ograniczyć?

29 de styczeń de 2021

Czy podałbyś przestępcy swoje dane osobowe i dane bankowe? Bez wątpienia każdy odpowiedziałby „nie”. Jednak możliwe jest, że robisz to za pośrednictwem używanego komputera lub telefonu komórkowego nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Z tego powodu w tym artykule wyjaśnimy, jakie są pliki luki komputerowe, co je powoduje i jakie mogą mieć reperkusje. Ponadto przekażemy zarówno osobom fizycznym, jak i firmom kilka wskazówek, które pomogą im chronić się przed tym zjawiskiem cybernetycznym.

Co to są luki w zabezpieczeniach komputera

Ten termin w stosunku do bezpieczeństwo cybernetyczne odnosi się do tych słabych punktów lub defektów w systemie komputerowym (systemie operacyjnym lub oprogramowaniu stron trzecich), które mogą narazić go na cyberataki. W takich warunkach osoba atakująca może naruszyć integralność, dostępność i kontrolę dostępu do systemu, naruszając w ten sposób jego poufność i zawarte w nim dane.

Często te słabe punkty są spowodowane błędem ludzkim spowodowanym przez plik zły projekt oprogramowania. Dzieje się tak, gdy część kodu źródłowego programu nie została napisana ani sprawdzona z ogólnego punktu widzenia bezpieczeństwa.

Haker może wykorzystać te słabości i naruszyć integralność systemu komputerowego, wpływając na niego różnymi typami wirusów komputerowych.

W rzeczywistości luki komputerowe nie ograniczają się do programów zaprojektowanych przez niezależnych programistów lub osoby lub agencje niezwiązane z dużymi korporacjami. Nie zależy również od tego, czy jest to oprogramowanie bezpłatne, płatne czy open source, ponieważ te słabości Występują w praktycznie wszystkich programach. W rzeczywistości obecnie istnieje wiele różnych rodzajów robaków komputerowych, które atakują nas na co dzień.

Luki w zabezpieczeniach komputera stanowią potencjalne zagrożenie dla każdego, kto korzysta z systemu lub oprogramowania. Mogą się one urzeczywistniać na wiele sposobów, na przykład:

 • Rozprzestrzenianie się wirus za pośrednictwem sieci.
 • Wyjawienie danych osobowych lub poufnych.
 • Wtargnięcie piraci informatycy.

Atak na wrażliwy system może mieć konsekwencje gospodarcze, społeczne, a nawet polityczne, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla przeciętnego obywatela.

Jak zmniejszyć i zabezpieczyć się przed lukami w komputerach

Obecnie wiele naszych działań odbywa się w środowisku cyfrowym. W rzeczywistości wiele naszych danych i informacji osobistych jest przechowywanych w Internecie lub w aplikacjach, więc mogą zostać naruszone, jeśli nie podejmiemy niezbędnych odpowiednie środki.

Z tego powodu przedstawimy kilka zaleceń, które zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mogą wdrożyć, aby chronić swoje informacje przed atakami pochodzącymi z luk w zabezpieczeniach komputera.

Zalecenia dla ludzi

 • Miej niezawodne oprogramowanie antywirusowe na wszystkich swoich urządzeniach. Zawsze staraj się zainstalować najlepszy program antywirusowy na komputer i nie ma wątpliwości, że będziesz dobrze chroniony.

laptop z kłódką na niebieskim tle

 • Zaktualizuj dowolny używany program do jego najnowszej dostępnej wersji, w tym systemu operacyjnego komputera. Gdy programista zidentyfikuje lukę w swojej aplikacji, szybko ją naprawia i wypuszcza poprawkę bezpieczeństwa, zanim atakujący będzie mógł ją wykorzystać. Jednak aby to zadziałało, użytkownik końcowy musi pobrać najnowszą wersję. Przeciwnie, pozostań bezbronny.
 • Zainstaluj zaporę lub zaporę, która chroni Twoje urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Nie instaluj programów z nieznanych źródeł lub witryn internetowych o wątpliwym pochodzeniu. Raczej pobieraj z oficjalnych stron, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne oprogramowanie.

Rekomendacje dla firm

Najlepszą strategią ochrony przed cyberatakami jest zapobieganie. Dlatego zdecydowanie zaleca się wdrażanie częstych protokołów bezpieczeństwa. Jeśli nie wiesz jak, z przyjemnością dowiesz się, że bardzo łatwo jest zainstalować darmowy program antywirusowy na PC. Oto praktyczny przykład:

 1. Przeprowadzaj okresową inwentaryzację serwerów, aplikacji, infrastruktury sieciowej i urządzeń peryferyjnych (drukarek itp.).
 2. Oceń serwery pod kątem możliwych zewnętrznych i wewnętrznych luk w zabezpieczeniach. Możesz udawać zewnętrznego hakera.
 3. Dzięki informacjom uzyskanym od poprzednia diagnoza, określić, jakie środki są konieczne, aby zmniejszyć zagrożenia lub naprawić luki w zabezpieczeniach.
 4. I na koniec zastosuj odpowiednie środki.

Dzięki podobnemu protokołowi możesz zminimalizować ryzyko swojej firmy. Oprócz tego możesz również przestrzegać następujących zaleceń:

 • Poinformuj swoich pracowników, aby unikali podatności na czynniki ludzkie.
 • Okresowo sprawdzaj najnowsze znane luki we wdrożonych systemach.
 • Zarządzaj hasłami bezpiecznie i skutecznie.
 • Zachowaj programy, których używasz, są zawsze aktualizowane.