Skip to content

Co to jest mikroprocesor i do czego służy? Jakie są rodzaje + funkcje?

28 de styczeń de 2021

Mikroprocesor lub jednostka centralna, CPU (Central Processing Unit), jest mózgiem komputera. Otrzymuje informacje z zewnątrz za pośrednictwem innych urządzeń, interpretuje je, wykonuje instrukcje i emituje odpowiedź, tak jak mózg każdej żywej istoty.

Tak jak mózg składa się z różnych typów neuronów, mikroprocesory składają się z krzemowego chipa lub tabletu, który zawiera układy scalone, tranzystory i jest chroniony powłoką ceramiczną i plastikową.

Jak możemy wywnioskować z jego imienia, mikroprocesor to mikroskopijny obwód złożony z milionów tranzystorów zintegrowanych w jednym kawałku mieszkanie o małej grubości. Mikroprocesor (mikro) jest odpowiedzialny za wykonywanie wszystkich operacji obliczeniowych i kontrolowanie tego, co dzieje się w komputerze, odbieranie informacji i wydawanie poleceń innym elementom.

Funkcje mikroprocesora

Z technicznego punktu widzenia mikroprocesory służą do pobierania, interpretowania, wykonywania instrukcji i działają jak kalkulator systemowy, będąc w stanie wykonywać operacje arytmetyczne, a także operacje logiczne.

Programy przechowywane w pamięci głównej muszą zostać wykonane i to jest miejsce, w którym działa mikroprocesor obsługujący dane. Jego prędkość jest mierzona w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz), gdzie 1000 MHz to 1 GHz.

Zdarza się, że herce wyrażają liczbę operacji, które mikroprocesor może wykonać na sekundę. Na przykład zdarza się, że plik procesor o szybkości 1 GHz jest w stanie wykonać do 1 miliarda operacji w sekundę. Zgodnie z oczekiwaniami im większa ta wartość, tym znacznie szybszy procesor.

Rodzaje mikroprocesorów i ich charakterystyka

Mikroprocesory są klasyfikowane na podstawie różnych czynników. Czynniki te mają na celu ocenę szybkości procesora i ilości informacji, które może on przesłać.

Wskaźniki szybkości mikroprocesorów są mierzone w gigahercach lub megahercach, jak powiedzieliśmy wcześniej, natomiast ilość informacji, które mogą przesłać, jest mierzona w kilobajtach lub megabajtach.

Oczywiście największe możliwości i najszybsze procesory są najdroższymi na rynku. W tym sensie jest niedrogie procesory (z mniejszym GHz) i inne o ogromnej mocy. Niektóre zostały zaprojektowane do określonych zadań:

  • Wykonywanie prac graficznych.
  • Do wykorzystania jako serwery.
  • Tylko przeglądać internet.
  • Do prowadzenia procesów biurowych.

Najczęstszym sposobem klasyfikacji mikroprocesorów jest prędkość. Szybkość mikroprocesorów jest jedną z najważniejszych cech do wyboru. Ma to duży związek z wymaganiami Internetu.

Sieć cyfrowa jest coraz bardziej skłonna do treści multimedialnych, na co zasługuje wyższa prędkość połączenia, a tym samym znacznie szybszy procesor.

Mamy przypadek najwyższego zakresu Intela, którym są Core i3, Core i5 oraz Core i7. Jest to grupa procesorów z maksymalnie 4 rdzeniami. Mają architekturę Intel x86-64. Ich prędkości wahają się od 1,06 GHz do 2,66 GHz w przypadku laptopów.

Warto powiedzieć, że w przypadku pecetów są naprawdę szybkie. Wahają się od 2,93 GHz do imponującego 3,46 GHz Jaki jest najszybszy procesor Intela? Jest o Core i9. Ich szybkości wahają się od 3,2 GHz do 3,7 GHz i bez wątpienia są tym sprzętem są prawdziwym kamieniem milowym pod względem szybkości.

Ze swojej strony firma AMD jest również zaangażowana w zwiększenie szybkości swoich procesorów. Tak jest w przypadku AMD Phenom. To jest pierwsza procesory wielordzeniowe tej firmy. Tak wyglądają modele Phenom II i Athlon II. W szczególności Phenom ma pojemność od 65 nm do 45 nm. Dzięki temu zwiększa się pamięć podręczna.

Obie firmy, Intel i AMD, są liderem w tworzeniu mikroprocesorów, więc normalne jest pytanie, jakie są różnice między mikroprocesorami Intel i AMD i które są lepsze.

Części mikroprocesora

Na koniec zostawiamy podsumowanie najszybszych mikroprocesorów na rynku:

  • AMD Ryzen Threadripper 299WX: Szybkość 4,2 GHz i 32 rdzenie.
  • Intel Core i9 7980XE: Szybkość 2,60 GHz i 18 rdzeni. Oprócz pamięci 128 GB.
  • Intel Core i9 7940x: Prędkość 3,10 GHz, 14 rdzeni i 19,25 MB pamięci podręcznej.
  • AMR Ryzen Threadripper 2950x: Szybkość 4,4 GHz i 40 MB pamięci podręcznej.

dołącz do naszego kanału telegram