Odkąd rozpoczęła się kwarantanna, wzrosła liczba zakupów internetowych, a wraz z nimi pojawiły się oszustwa bankowe wzrosła wykładniczo.
zakupy przez internet były wielką innowacją od kilku lat, które ze względu na okoliczności występujące na świecie uległy wzmocnieniu, ale szacuje się, że każdy kupujący online może paść ofiarą oszustwa bankowego, jeśli nie będzie ostrożny.
Świat, w którym żyjemy, jest rządzony coraz więcej dla technologii, nie jest niczym niezwykłym odkrywanie bardziej wyrafinowanych przestępstw. Sprzedaż i zakupy online stały się niezbędne, w ten sposób powstają nowe metody oszustw.
Oszustwa bankowe przybrały nowe i różne formy podczas kwarantanny, poprzez wiadomości tekstowe, e-maile i strony internetowe, przestępców znalazłem sposoby na oszustwo użytkownikom banku.
Rodzaje oszustw w zakupach online
Robiąc zakupy online możemy napotkać oszustwo bankowe lub przestępstwa takie jak kradzież tożsamości, kradzież kart i inne. Główne typy lub sposoby stosowane przez oszustów to:
● Nielegalny handel danymi osobowymi: Zwykle dzieje się to w sieciach społecznościowych, poprzez publikacje za ich pośrednictwem, głównie na Facebooku i Instagramie, oszuści oferują wszelkiego rodzaju usługi, takie jak konta Netflix czy fikcyjne procedury dokumentacyjne.
Sposób wykonania tego przestępstwa jest następujący zostaw numer WhatsApp, na którym podają więcej informacji a następnie poinstruuj ofiarę, aby zdeponowała pieniądze na koncie bankowym, aby zapewnić jej procedurę, której nigdy nie przeprowadza
● Oszustwa komputerowe: Oszuści oszukują użytkowników za pomocą e-maili lub wiadomości tekstowych, w których proszą o aktualizację swoich danych w celu wykonania dowolnej operacji lub rodzaju zakupów online.
Zwykle zostawiają link, który najwyraźniej przekieruje ich do strony internetowej banku, którym tak naprawdę jest fałszywa strona do kradzieży dane bankowe.
● Nieuczciwa operacja bankowa: Odbywa się to poprzez „Niesamowite oferty”, które kuszą użytkowników. Modalność tych oszustw bankowych jest taka kierować kupujących do fałszywych stron gdzie niepotrzebne dane będą wymagane do robienia zakupów online, takie jak kody bankowe lub nazwy użytkowników.
Wskazówki dotyczące unikania oszustw bankowych podczas zakupów online
W przypadku zakupów online nie jest konieczne, aby sprzedawca lub strona, na której zakup zostanie dokonany poproś o hasłoKażdego zakupu można dokonać online, podając tylko swoje imię i nazwisko, 4 cyfry na odwrocie karty oraz datę jej ważności.
W przypadku otrzymania podejrzanych telefonów z „banku” najlepiej udać się do banku osobiście lub Zadzwoń na numer urzędnik tego samego.
Odróżnienie oficjalnego banku lub strony zakupów od repliki używanej do przeprowadzania oszustw bankowych jest niezwykle proste i może uchronić nas przed tym oszustwem bankowym, wystarczy sprawdzić, czy https: // jest zielony i zweryfikowany.
Nie klikaj wiadomości e-mail „Spam” przychodzenie z banku czy jakiejkolwiek innej instytucji to także inny sposób na zadbanie o siebie przed tymi przestępstwami, bo e-maile od oficjalne strony nigdy nie docierają do tych zasobników ze „spamem” lub „niechcianą pocztą”.
Czy można powstrzymać oszustwa bankowe związane z zakupami online?
Według statystyk dotyczących każdych dziesięciu zakupów internetowych szacuje się, że 3 z nich kończą się oszustwami bankowymi. Oszuści lub przestępcy starają się przyciągnąć uwagę niektórych użytkowników banków w celu uzyskania poufnych informacji, a tym samym uzyskania korzyści lub korzystnej sytuacji dla siebie.
Niestety nie mogą zatrzymać oszustwa, oszustwa bankowe lub inne przestępstwa związane z zakupami online na masową skalę. Wraz ze wzrostem narzędzi umożliwiających dokonywanie tych zakupów pojawiają się nowe modalności przestępcze.
Jako użytkowników jest to nasz obowiązek unikaj tego typu oszustw postępując zgodnie ze wskazówkami wymienionymi powyżej.
W obliczu możliwego oszustwa najlepiej pracować jako społeczność i zgłosić numer telefonu, adres e-mail lub imię i nazwisko osoby, która próbuje popełnić oszustwo, w ten sposób będziemy mogli chronić naszą tożsamość i nie stać się ofiarą oszustwa.