Skip to content

Jakie są korzyści, zalety i wady kontroli zapasów? (Przykład)

10 de marzec de 2021

Jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o założeniu własnej firmy, ważne jest, aby uporządkować procesy, które w niej zachodzą. Musisz nie tylko zarządzać swoimi dochodami, wydatkami lub marketingiem, ale także mieć kontrolę zapasów, która Ci to zapewni pełną wiedzę o posiadanym towarze.

Miej tę jazdę ma zasadnicze znaczenie dla stabilności i rentowności każdej firmyChcesz wiedzieć, dlaczego i jak zachować dobrą kontrolę zapasów?

Co robi kontrola zapasów?

Każda firma musi znać ilość towarów lub produktów, które musi wykonać, aby prowadzić swoją działalność. Ale nie chodzi tylko o liczenie, ale także o kontrolę zapasów odzwierciedla datę zakupu każdego produktu, między innymi czas znajdowania się w magazynie.

Posiadanie tych danych pozwala na formułowanie lepszych strategii sprzedaży, nadanie priorytetu starszym towarom, wśród innych taktyk. Zapasy muszą być stale nadzorowane, poprzez kontrolę, która pozwoli ci mieć przegląd tego, jak radzi sobie Twoja firma.

Jak przeprowadzić skuteczną kontrolę zapasów?

Prawda jest taka, że ​​istnieją różne metody prowadzenia inwentaryzacji, takie jak między innymi FIFO czy LIFO. Wybór między jednym a drugim będzie w oczywisty sposób zależał od rodzaju działalności, której poświęcona jest Twoja firma, i jej celów.

Musisz także pomyśleć o wielkości swojej firmy, jeśli jest bardzo duża Musisz przypisać tę rolę pracownikowi, a nawet wyspecjalizowanemu działowi.

Jeśli Twoja firma wciąż się rozwija i masz mniejsze i łatwiejsze w zarządzaniu zapasy, możesz przypisać tę rolę każdemu, kto jest odpowiedzialny za tworzenie różnych raportów. Możesz nawet zrobić to sam, postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami:

Zdefiniuj, w jaki sposób zamierzasz zorganizować fizyczną przestrzeń do umieszczenia towarów. Zarejestruj wejście i wyjście produktów poprzez formularz rejestracyjny, pozwoli to zaoszczędzić czas pracy. Chociaż książki fizyczne oferują korzyści, Najlepszą rzeczą jest przechowywanie zapasów w arkuszu kalkulacyjnym.

Jakie korzyści oferuje ta kontrola?

Pierwszy, podstawową zaletą jest znajomość ilości posiadanego towaru. To z kolei pozwoli na efektywne zarządzanie produkcją, które opiera się na ocenie tego, co może generować więcej „zapasów”.

Będziesz mógł koordynować różne obszary firmy; zakupów, sprzedaży, produkcji, obszaru finansowego i operacyjnego, co pozwala na lepszą kontrolę nad zatrzymanym towarem.

Możesz też sprawnie zarządzać zakupami, Przeprowadzając analizę rynku, będziesz w stanie określić towar, który powinieneś zaopatrzyć. Wreszcie, możesz zmniejszyć straty firmy, unikając przestarzałych, zniszczonych lub utraconych towarów.

Czy są jakieś wady?

Każda metoda kontroli zapasów, którą zastosujesz w swojej firmie, może mieć pewne wady, jeśli nie zostanie prawidłowo wykonana.

magazyn lub magazyn z pracownikami

Jeśli twoja kontrola wskazuje tylko ilość produkcji, ale nie jej jakość, możesz ponieść straty, nie zdając sobie sprawy z tego szczegółu. Może się to zdarzyć zwłaszcza w miejscach z jedzeniem.

Prowadzenie w pełni zautomatyzowanego magazynu może generować oderwanie od produktu, którego nie widzisz ani nie czujesz samodzielnie, a jedynie na ekranie.

Końcowe zalecenia dotyczące kontroli zapasów

Istnieją różne metody kontroli zapasów i ważne jest, aby przeprowadzić ocenę, aby określić, która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy.

Zapamiętaj należy zawsze wykonywać fizyczne obliczenia przynajmniej raz w rokubez względu na to, jakiej metody używasz. Należy stale nadzorować miejsce przechowywania, aby zagwarantować produkty, unikając pogorszenia, które może nastąpić z powodu wilgoci lub czynników zewnętrznych.

dołącz do naszego kanału telegram