Znajomość różnicy między kolorami RGB i CMYK jest bardzo ważna, ponieważ wpłynie to na jakość i efekt Twojej pracy. Być może zdałeś sobie sprawę, że robiąc obraz, z dużym wysiłkiem i poświęceniem, wrażenie nie jest takie, jakiego się spodziewałeś. Możesz nawet ustawić drukarkę tak, aby drukowała w najwyższej jakości, ale wyniki nie są dla Ciebie zbyt ekscytujące.
To ma swoje wyjaśnienie. Chociaż może się to wydawać nieco trudne, zrozumienie, co jest różnica między kolorem RGB i CMYK to całkiem proste. Poniżej pomożemy Ci to odkryć, posługując się bardzo prostymi definicjami i przykładami. Nawet jeśli masz system operacyjny Ubuntu, możesz zainstalować selektor kolorów Picker, który pomoże ci lepiej rozróżnić kolory RGB i CMYK.
Definicja, zastosowanie i przykład koloru RGB
Kolor RGB jest używany w urządzeniach elektronicznych: ekrany, telewizory, laptopy, telefony komórkowe, projektory, internet, filmy z YouTube itp. Kod RGB to systematyzacja następujących kolorów w języku angielskim: czerwony (czerwony), zielony (zielony) i niebieski (niebieski).
Te trzy kolory są uniwersalne, co oznacza, że z połączenia tych trzech można uzyskać w zasadzie każdy kolor, jaki tylko sobie wyobrazisz, a kiedy je nałożymy, otrzymamy absolutną biel. Używając ich w wyżej wymienionych urządzeniach elektronicznych, uzyskujesz produkt lub obraz z dużą intensywnością.
Aby uzyskać tysiące kolorów, musisz kontrolować ich kolor, zarówno czerwony, zielony, jak i niebieski odcień, oświetlenie i nasycenie. Nawet z aplikacją Photoshop możesz przekonwertować indeks na RGB bez bardzo łatwej utraty jakości obrazu. Pracując to wszystko w kolorach bazowych i łącząc je możemy uzyskać wiele kolorów. Jak w przykładzie, który widzimy poniżej:
RGB to kolor addytywny, innymi słowy, aby uzyskać nowy i intensywny kolor, należy dodać czerwony, zielony i niebieski. Aby uzyskać absolutną biel na czarnej powierzchni, musimy połączyć te trzy kolory w najlepszy możliwy sposób.
Dzięki tym szczegółom możemy zrozumieć, dlaczego ekrany telefonów komórkowych, komputerów lub monitorów, gdy są wyłączone, są całkowicie czarne. Powodem jest to, że kolory RGB są nieobecne, więc kolor nie jest tworzony.
Definicja, funkcja i przykład koloru CMYK
W nadrukach używany jest kolor CMYK. Wiedza o tym jest niezwykle ważna, ponieważ jeśli wybierzesz kolory RGB w momencie drukowania, konwersja kolorów na CMYK zostanie przeprowadzona automatycznie, co da nieoczekiwane rezultaty, ponieważ toner lub atrament drukarek nie ma odcieni tej intensywności.
Jeśli nie zwrócisz uwagi na to ustawienie, w końcu będziesz mieć różne kolory, mniej intensywne, według twojego wrażenia tych, których widziałeś na ekranie. Na przykład, jeśli używasz aplikacji takich jak CorelDRAW lub Corel Photo Paint do tworzenia mandali, możesz wyrównać kolory CMYK, aby uzyskać lepszą rozdzielczość obrazu. Poniższy przykład pomoże Ci lepiej to zobaczyć:
CMYK to skrót od następujących kolorów: cyjan, magenta, żółty i czarny klucz. Kolor CMYK jest renderowany pod kolorami RGB lub jest ich wynikiem.
Aby stworzyć kolory, które chcesz odzwierciedlić na wydruku, musisz kontrolować, podobnie jak w RGB, odcienie, nasycenie i oświetlenie cyjanu, magenty, żółtego.
Aby uzyskać absolutnie biały kolor w tym przypadku, musisz ukryć lub usuń kolory CMY. Chcąc uzyskać czerń, kolory CMY należy łączyć lub nakładać. Ale absolutna czerń nie zostanie osiągnięta, więc KEY reprezentujący czerń musi zostać zwiększony.
Dzięki połączeniu tych czterech kolorów możesz uzyskać każdy nowy kolor widma widzialnego.
Dzięki aplikacji Corel Photo Paint można zastosować efekty transformacji kolorów do obrazów, a nawet wybrać parametry kolorów, RGB lub CMYK. Będziesz miał również możliwość uzyskania wyróżniających się i rzadszych kombinacji i tonów, które zmienią Twoje obrazy w bardzo oryginalne projekty.