W świecie biznesu i korporacji płynność jest często używanym terminem. Ale czy wiesz, co to definicja płynności w finansach i jakie jego aspekty są bardzo ważne? Czytaj dalej, bo w tym artykule opowiemy Ci o tym wszystko.
Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się lepiej kontrolować swoje wydatki osobiste, czy zaczynasz nowe przedsięwzięcie, zrozumieć więcej o pojęciach ekonomii będzie to dla ciebie bardzo przydatne. Dzięki wiedzy, którą tutaj znajdziesz, będziesz w stanie zaplanować strategię, która pozwoli Ci osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś.
Jaka jest definicja płynności w finansach?
Płynność to pojęcie o dużym znaczeniu w finansach, zarówno osobistych, jak i firmowych. Odnosi się to do zdolności, jakie mamy zamienić nasze aktywa na gotówkę szybko i bez utraty wartości, aby móc sprostać zobowiązaniom finansowym, które pojawiają się w krótkim okresie.
Stopień płynności aktywa będzie zależał od dwóch podstawowych elementów. Pierwsza to możliwości sprzedaży, co jest związane z popytem i podażą rynku. Druga to prostota lub złożoność samego procesu zakupu.
Więc kiedy mówimy, że składnik aktywów jest bardzo płynny, to oznacza, że sprzedaż będzie łatwa do przeprowadzenia, szybko i nie ryzykujesz dużo, sprzedając go, bo jego wartość się nie zmieni. Ze względu na te cechy gotówka jest najbardziej płynnym aktywem, jaki może posiadać firma lub osoba.
Po gotówce byłoby na przykład saldo na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym. W przeciwieństwie do tego ubezpieczenia na życie, a nawet złoto, to aktywa niepłynne, ponieważ znalezienie nabywcy, który jest skłonny zapłacić za ich wartość rynkową, zajmuje dużo czasu.
Warunki, z którymi często mylona jest płynność
Istnieje kilka terminów związanych z finansami i ekonomią, które mogą powodować zamieszanie zrozumieć poprawnie, czym jest płynność. W takim razie zostawimy Ci ich definicje, abyś mógł je zestawić z definicją płynności i nie masz żadnych wątpliwości:
- Wypłacalność: jest to zdolność firmy do generowania środków, za pomocą których może wywiązywać się z zobowiązań płatniczych uzgodnionych z osobami trzecimi na określonych warunkach (zazwyczaj długoterminowych). Ma to wiele wspólnego z rezerwami organizacji.
- Rentowność: jest to miara, która porównuje poziom uzyskanego zysku z zasobami wykorzystanymi do jego uzyskania. Należy o tym pamiętać, jeśli chcesz zagłębić się w teorię funduszy pożyczkowych.
Ważne aspekty płynności w finansach
Aby lepiej zrozumieć znaczenie płynności, należy o tym pamiętać każda firma potrzebuje płynnych aktywów, ale także aktywa niepłynne. Pierwsza z nich pozwoli na krótkoterminowe rozwiązanie każdego kryzysu, a druga pozwoli uzyskać zyski i większy zwrot z kapitału.
W ten sposób płynność firmy staje się coraz ważniejsza kiedy brakuje kredytu bankowego. W tej sytuacji, w zależności od stanu bankowości uniwersalnej, niezwykle przydatne jest posiadanie pod ręką wysoce płynnych aktywów, aby móc rozwiązać wszelkie nieoczekiwane niedogodności lub przetworzyć transakcję w ostatniej chwili.
Właśnie w takich chwilach ważne jest, abyś potrafił obliczyć płynność finansową swojej firmy. Można to zrobić szybko i łatwo, dzieląc aktywa obrotowe (czyli sumę najbardziej płynnych zasobów firmy) przez zobowiązania krótkoterminowe (zbiór długów, które należy spłacić w krótkim okresie).
Podczas wykonywania powyższych obliczeń, jeśli wynik jest mniejszy niż jeden, oznacza to, że Twoja firma nie ma wystarczającej płynności, aby poradzić sobie z zadłużeniem, które ma w danym momencie. Nawet jeśli masz kapitał znacznie większy niż dług, potrzebujesz tego, aby był płynny aby móc szybko zapłacić.
Zdolność przedsiębiorstwa do spłaty długów oraz zwiększenia kapitału i rezerw jest niezbędna do przetrwania na rynku. Dlatego ważne jest, aby firma wyznaczyła jasne cele i zaplanowała najbardziej odpowiednie strategie marketingowe i biznesowe, aby je osiągnąć.