Skip to content

Jak prawidłowo pobrać i zainstalować OpenOffice na Chromebooku?

11 de grudzień de 2021

Laptopy Chromebook, dzięki uprzejmości Google, są dość praktycznym i wszechstronnym narzędziem przy niskich kosztach. Chociaż nie ma mocy innych laptopów, oferuje przydatne opcje zaspokajające podstawowe potrzeby wszystkich użytkowników, takie jak przetwarzanie tekstu. Uczyć się jak pobrać i zainstalować OpenOffice na Chromebooku prawidłowo.

Ten pakiet aplikacji biurowych jest idealny dla systemów Chromebook Linux, ponieważ ma narzędzia do każdego rodzaju dokumentu i zajmuje niewiele miejsca do przechowywania w porównaniu z innymi pakietami biurowymi. Dowiedz się wszystkiego, co musisz zrobić, aby zainstalować OpenOffice na swoim Chromebooku.

Jakie zasoby są wymagane do zainstalowania OpenOffice w systemie Linux?

ten Pakiet aplikacji OpenOffice Jest to jedna z najlepszych alternatyw dla edytora tekstu na dowolnym komputerze. Zawiera narzędzia do pracy z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami, rysunkami cyfrowymi, bazami danych i równaniami. Ponadto jego wymagania są dość dostępne dla wszystkich systemów operacyjnych.

W systemie Linux minimalne wymagania instalacji OpenOffice zaczynają się od 800 MB dostępnego miejsca w pamięci lokalnej komputer i 512 MB pamięci RAM. Ponadto musisz mieć rozdzielczość ekranu 1024 x 768 (co najmniej). Wszystkie laptopy Chromebook z łatwością spełniają te wymagania.

Jednak ważne jest, aby Chromebook miał Włączony system Linux, ponieważ tylko wtedy może być kompatybilny z OpenOffice. Nie ma wersji tego programu przeznaczonej bezpośrednio dla systemu operacyjnego Chrome, więc aby zainstalować tę aplikację biurową, musisz użyć dodatkowego systemu operacyjnego Chromebooka, Linux.

Jakie są wersje systemu Linux, w których dostępna jest wersja „Linux Beta”?

Należy zauważyć, że nie wszystkie Chromebooki mają domyślnie zainstalowaną funkcję „Linux”. W zależności od posiadanej wersji Chromebooka musisz sprawdź, czy zawiera „Linux Beta” przed przystąpieniem do instalacji OpenOffice. Jeśli Twój laptop nie zawiera tej opcji, możesz ręcznie zainstalować Linuksa.

Chromebooki z wersją „Linux Beta” to te wersje od 2019 r.. Każdy model laptopa Google, który pochodzi z tego roku lub później, ma wstępnie zainstalowaną tę funkcję. Niektóre modele sprzed tego roku mają również „Linux Beta”, chociaż jest to tylko kilka modeli.

Możesz sprawdzić, czy Twój model Chromebooka ma wersję „Linux Beta” w sekcji „Ustawienia” na komputerze. W menu kategorii po lewej stronie okna możesz: sprawdź, czy znajduje się w opcjach systemu albo nie. Następnie możesz przejść do procesu kwalifikacji.

Jak włączyć opcję Linux beta w ustawieniach?

Aby zainstalować OpenOffice na swoim Chromebooku, musisz aktywować lub włączyć „Linux Beta”. Aby to zrobić, musisz przejdź do „Ustawienia”; sekcja „Linux Beta” znajduje się na dole listy po lewej stronie. Ta opcja umożliwia wykonywanie zadań specjalnych, które wymagają wprowadzenia kodu, tworzenia aplikacji i instalacji oprogramowania.

Wyświetli się ekran pojedyncze pudełko z przyciskiem „Aktywuj”. Gdy go naciśniesz, pojawi się nowe okno, które pokaże ci proces pobierania i instalowania Linuksa. Po określeniu nazwy użytkownika i skonfigurowaniu części dysku przeznaczonej na tę funkcję, otworzy się konsola poleceń Debiana dla Chromebooka.

Wreszcie, wpisujesz polecenie „sudo apt update” aby zaktualizować konsolę do najnowszej wersji. Po zakończeniu tego procesu będziesz mógł wykonywać na swoim Chromebooku nowe zaawansowane zadania, takie jak pobieranie i instalowanie pakietu aplikacji biurowych OpenOffice oraz maksymalne wykorzystanie komputera.

Jaki jest prawidłowy sposób pobrania OpenOffice ze strony internetowej?

Po skonfigurowaniu wszystkiego na Chromebooku możesz rozpocząć proces pobierania instalatora OpenOffice. Aby to zrobić, musisz wejść na stronę OpenOffice z przeglądarki i naciśnij opcję „Pobierz”. Następnie wybierasz wersję systemu operacyjnego Linux odpowiadającą Twojemu komputerowi, język instalacji i wersję programu, który chcesz pobrać.

chromebook apache openoffice

W zależności od modelu Chromebooka możesz wybrać 64-bitową lub 32-bitową wersję systemu Linux, chociaż zawsze wybierając opcję „DEB”. Aby pobrać instalator, naciśnij „Pobierz pełną instalację”. Pobieranie rozpocznie się automatycznie i zostanie zapisane w folderze na urządzeniu, który został wyznaczony jako katalog do pobierania.

Pod koniec pobierania pojawi się pływające powiadomienie, z którego możesz mieć bezpośredni dostęp do folderu, w którym zapisano plik instalatora OpenOffice. Stamtąd musisz przenieś go do katalogu „Pliki Linuxa” aby móc kontynuować instalację programu bez żadnych niepowodzeń lub błędów.

Jak zainstalować OpenOffice na komputerze z systemem Linux?

Pierwszym krokiem do zainstalowania OpenOffice na Chromebooku jest otwarcie konsoli poleceń „Terminal” w sekcji „Linux Apps”. Tam, to wpisz polecenie „sudo apt install xarchiver” i wprowadza się polecenie „Y”, aby potwierdzić akcję. Dzięki tej aplikacji dla systemu Linux możesz przystąpić do instalacji OpenOffice.

Po rozpakowaniu plików instalacyjnych za pomocą Xarchiver, powinieneś: przenieść zawartość folderu 'DEBS’ „Pliki Linux”. Wewnątrz tego samego folderu musisz wyciąć plik DEB w folderze „es” i wkleić go do katalogu „Linux Files”. Następnie otwierasz „Terminal” i uruchamiasz polecenie „sudo dpkg -i * .deb”.

linux chromebook aplikacje openoffice

Spowoduje to zainstalowanie całego pakietu OpenOffice na Twoim Chromebooku. Jego narzędzia znajdziesz w sekcji „Aplikacje dla systemu Linux”. Pozostaje tylko otworzyć dowolny z nich, aby skonfigurować dane użytkownika i dokończyć instalację, po czym będziesz mógł cieszyć się wszystkimi jego funkcjonalnościami. Alternatywnie możesz pobrać inny pakiet biurowy, taki jak Microsoft Office lub Dokumenty Google.

Uruchom Xarchiver w systemie Linux

w Sekcja „Aplikacje dla systemu Linux” będziesz mógł otworzyć Xarchiver. Po wejściu do narzędzia naciśnij „Otwórz plik” i poszukaj instalatora OpenOffice pobranego na Chromebooka. Jest to skompresowany plik z trzema folderami, który należy rozpakować do nowego folderu znajdującego się w „Dom”.

dołącz do naszego kanału telegram