Skip to content
GPS

Jak odczytać długość i szerokość geograficzną GPS, aby się gdzieś nie zgubić?

4 de styczeń de 2022

Niektórym trudno jest udać się i znaleźć adresy do odpowiednich miejsc, gdyż rozwiązaniem problemu jest tzw. GPS (Global Positioning System, przetłumaczony na język hiszpański). Ten system nawigacji pozwala nam poznać naszą lokalizację lub innych ludzi za pomocą współrzędnych, znanych jako długość i szerokość geograficzna. Wiele osób nie wie, jak odczytać te współrzędne, w tym artykule nauczymy Cię jak to zrobić.

Jaka jest różnica między współrzędnymi GPS a Google Maps?

GPS i Mapy Google mają ten sam cel, podaj lokalizację, którą chcemy znaleźć, poprzez dokładną lokalizację naszego urządzenia. Google Maps wykorzystuje współrzędne z systemu WGS84, a GPS wykorzystuje współrzędne geograficzne szerokości i długości geograficznej.

Oba systemy oparte są na rodzaj współrzędnych geograficznych. Jednak innym szeroko stosowanym systemem GPS są współrzędne UTM (Universal Trasversal Mercator, przetłumaczone na język hiszpański).

Jakie rodzaje GPS istnieją na rynku?

Kupując urządzenie GPS, warto znać to, które najbardziej nam odpowiada, oto lista niektórych rodzaje GPS, które można dziś znaleźć na rynku:

  • GPS w samochodach: są używane z połączeniem internetowym, dać ostrzeżenie gdy w pobliżu znajdują się stacje paliw lub stacje benzynowe.
  • GPS do nawigacji w locie (w powietrzu): zapewnia pilotom wskazówki dotyczące włączenia pojawiające się przeszkody, w którym znajdują się m.in. pozycjonowanie, lądowanie, ukształtowanie terenu czy pasa startowego.
  • GPS na urządzeniach mobilnych: W dzisiejszych czasach telefon znajduje ten program preinstalowany w systemie. Korzystają z technologii satelitarnej, aby dostarczać obrazy i wskazówki w czasie rzeczywistym.
  • GPS do zajęć rekreacyjnych: Używany głównie przez osoby uprawiające aktywność na świeżym powietrzu, między innymi biegaczy, rowerzystów, alpinistów. Trzymają powiększony obraz okolicy i ścieżki miejsca.

GPS na rynku można również klasyfikować według ich połączenia sieciowego i dokładności. Na przykład: połączenia Bluetooth, sieć 2G, 3G, 4G, przez satelitę, wśród innych dostępnych połączeń.

współrzędne GPS

Jak uzyskać współrzędne urządzenia GPS?

Jednym ze sposobów poznania lub wprowadzenia współrzędnych GPS jest użycie narzędzia Google Maps. Które możesz znaleźć w wyszukiwarce Google lub instalując na swoim urządzeniu mobilnym. Poniżej możesz postępować zgodnie z instrukcjami, aby uzyskać szerokość i długość geograficzną witryny:

  • Wejdź do Map Google i poszukaj miejsca, które chcesz poznać. Zlokalizuj się pod adresem strony, w adresie URL znajdziesz współrzędne miejsca.
  • Innym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ekranie i pojawi się szereg opcji, wybierz Co tu jest i zostaną wyświetlone współrzędne miejsca.

Jak poprawnie odczytać współrzędne GPS?

Aby odczytać współrzędne miejsca, musisz najpierw poznać znaczenie niektórych terminów. We współrzędnych zawsze jest szerokość i długość geograficzna odczytaj najpierw szerokość geograficzną, a następnie współrzędne długości geograficznej. W przypadku szerokości geograficznej, w zależności od strony wyobrażonej linii równika, będzie ona reprezentowana przez N (półkulę północną) i S (półkulę południową).

Z drugiej strony długość geograficzna zależna od strony południka zerowego będzie reprezentowana przez E (wschód) lub W (zachód). Jest też apostrof i cudzysłów na bokach szerokości i długości geograficznej, apostrof (’) oznacza minuty, a dwa cudzysłowy (”) oznaczają sekundy. Na przykład: 40 ° 38’57,5 „N 74 ° 02’08,8” W.

poprawnie odczytaj współrzędne swojego GPS

Współrzędne są odczytywane: 40 stopni, 38 minut, 57,5 ​​sekundy na północ (N) i 74 stopnie, 02 minuty, 08,8 sekundy na zachód (W). Te współrzędne odpowiadają Statui Wolności w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli korzystasz z Map Google

Narzędzie Mapy Google może wyświetlać współrzędne w stopniach / minutach / sekundach. Czyta się go w sposób wyjaśniony powyżej. Najpierw nazwana zostanie linia szerokości geograficznej, a następnie długość geograficzna, w zależności od tego, po której stronie się znajduje. zmieni punkty kardynalne. Na przykład: 4 ° 40’29,8 „N 73 ° 45’35,2” W.

Odczytuje się szerokość i długość geograficzną: 4 stopnie, 40 minut, 29,8 sekundy na północ (N) i 73 stopnie, 45 minut, 35,2 sekundy na zachód (W). Te współrzędne odpowiadają Cundinamarca w Kolumbii.

W przypadku korzystania z innego GPS

Oprócz współrzędnych w stopniach / minutach / sekundach możesz również używać innych urządzeń GPS do obecne w stopniach dziesiętnych, które są odczytywane tylko w stopniach. Na przykład: 4,674933 ° N, 73,759770 ° W. Czyta: 4 pkt 674 tys. 933 stopni na północ i 73 pkt 759 tys. 770 stopni na zachód.

Ponadto istnieje również kształt DM (stopnie / minuty-miejsca dziesiętne) 40 ° 45,6 ’, – 73 ° 59,04 ’. To brzmi: 40 stopni, 45,6 minuty i 73 stopnie, 59,04 minuty.