Zarówno umowy handlowe, jak i umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej są jednym z aspektów odpowiedzialnych za ustanowienie zagraniczne stosunki handlowe wspomnianego podmiotu geopolitycznego. Dzięki temu Unia Europejska może osiągnąć większy wzrost nie tylko gospodarczy, ale także polityczny i handlowy dla tworzących ją narodów.
Na początku cel każdego aspektu umów może wydawać się zagmatwany. Dlatego pokażemy Ci jakie są umowy handlowe Unii Europejskiej i jakie są umowy o wolnym handlu tej organizacji geopolitycznej.
Jakie są umowy o wolnym handlu w Unii Europejskiej?
Unia Europejska ogłosiła w 2006 r. Plan rozpoczęcia negocjacji umów o wolnym handlu z pewną liczbą regionów i krajów. To jak konsekwencja załamania gospodarczego czym Unia Europejska dawniej sobie poradziła ze względu na zmiany gospodarcze zachodzące na całym świecie, a także z powodu braku postępu w negocjacjach prowadzonych w rundzie dauhańskiej.
W ten sposób Unia Europejska wykorzystałaby te traktaty, aby zaoferować europejskiemu przemysłowi większe możliwości wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony, traktat ten daje krajom rozwijającym się lepsze możliwości handlu zagranicznego, pozwalając im wykorzystać korzyści płynące z handlu międzynarodowego dla globalizacji.
Stąd zamiar Unii Europejskiej do tworzenia umów o wolnym handlu, które umożliwiają m.in. wzajemny marketing między rynkami wschodzącymi a gospodarką krajów rozwiniętych. Aby obie strony skorzystały w ten sam sposób z porozumień gospodarczych, które ułatwiają stosowanie tych traktatów.
Jakie są umowy o wolnym handlu w Unii Europejskiej?
- Umowa o wolnym handlu o charakterze regionalnym lub eurośródziemnomorskim: celem umowy w tych krajach jest: stopniowy dostęp do handlu towarami i usługami. Partnerzy śródziemnomorscy już czerpią korzyści z umowy o wolnym handlu, ale aspekty takie jak inwestycje międzynarodowe są nadal przedmiotem negocjacji. Od 1995 r. Pierwsza konferencja eurośródziemnomorska ustanowiła traktaty z Tunezją, Izraelem, Marokiem, Egiptem, Libanem, Jordanią, Algierią i Syrią.
- Umowa o wolnym handlu z Republiką Południowej Afryki: od czasu jej rozpoczęcia eksport RPA wzrósł o 46% do Unii Europejskiej, a także o 21% przepływy handlowe z obu stron.
- Umowa o wolnym handlu z Chile: obowiązuje i obowiązuje od 2003 r. Umowa ta, oprócz wolnego handlu, obejmuje również takie tematy, jak: współpraca i dialog polityczny.
- Umowa o wolnym handlu z Meksykiem: Unia Europejska jest jednym z krajów głównych inwestorów w kraju. Produkty chemiczne, maszyny do wytwarzania energii i sprzęt transportowy to główne produkty eksportowe Unii Europejskiej. Z drugiej strony produkty rolne, sprzęt transportowy i energia są importowane z Meksyku.
- Umowa o wolnym handlu z MERCOSUR: pomimo faktu, że Unia Europejska była drugim co do wielkości partnerem handlowym MERCOSUR-u, reprezentującym 19,6% importu i eksportu, od 2004 r. Negocjacje obu stron mają charakter techniczny.
Jakie są umowy handlowe Unii Europejskiej?
Umowy handlowe Unii Europejskiej to sposób, w jaki ten podmiot geopolityczny zarządza Twoimi relacjami biznesowymi z innymi krajami. Umowy te mają na celu zwiększenie międzynarodowych możliwości biznesowych. Co przynosi korzyści z podejścia księgowego w inwestycjach mikroprzedsiębiorstw do dużych międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych.
Te umowy handlowe można sklasyfikować według treści, do których są skierowane, ale ich połączenie jest środkiem do promowania nie tylko dobrej ekonomii, ale także demokracja i znaczenie praw człowieka do obrony praw socjalnych i ochrony środowiska.
- Ze Stowarzyszenia Ekonomicznego: wspierać rozwój biznesu od różnych partnerów, takich jak kraje Afryki, Pacyfiku i Karaibów.
- Wolny handel: umożliwia stosunki handlowe między obiema stronami przynosić wzajemne korzyści. Tak, aby zarówno kraje rozwinięte, jak i kraje o gospodarkach rozwijających się odnosiły równe korzyści.
- Stowarzyszenie: za ten aspekt umów handlowych Unii Europejskiej odpowiada wzmacniać aspekty polityczne.