Skip to content

Czym jest i jakie są różnice między progresywną aplikacją internetową (PWA) a aplikacją natywną?

28 de luty de 2021

Oczywiste jest, że technologia stale się rozwija, dlatego większość ludzi zastanawia się, jakie zmiany nastąpią podczas korzystania z aplikacji i tam są nowe alternatywy, takie jak PWA, który ma na celu połączenie najlepszych stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Jednak aplikacje natywne nadal oferują funkcje, których PWA nie mogą zapewnić, więc nigdy nie należy ich lekceważyć. Zobaczmy, co aplikacje natywne i PWA.

Co to jest PWA?

Progresywna aplikacja internetowa to rodzaj oprogramowania aplikacyjnego, które jest dostarczane przez Internet, prawdopodobnie w połowie drogi między Aplikacja internetowa i aplikacja natywnapróbując połączyć zalety każdego z nich.

Podsumowując, PWA to strona internetowa o cechach aplikacji natywnej, do której można uzyskać dostęp z poziomu przeglądarki internetowej z własnym adresem. Obecnie można w łatwy i prosty sposób przekonwertować stronę internetową na aplikację na Androida.

Jeśli próbujesz stworzyć progresywną aplikację internetową (PWA) od podstaw jak ekspert, w powyższym linku mamy przewodnik krok po kroku, jak to zrobić.

Co to jest aplikacja natywna?

Aplikacja natywna to aplikacja, którą uzyskujemy z dowolnej platformy cyfrowej dystrybucji aplikacji mobilnej, takiej jak Google Play (Android) Y Sklep Play (iOS) i jest pobierany i instalowany na urządzeniu.

Te aplikacje są opracowywane i optymalizowane specjalnie dla systemu operacyjnego, więc są programowane przy użyciu określonego kodu. Ponieważ bierze pod uwagę możliwości oferowane przez sprzęt komputerowy a system operacyjny najlepiej pasuje do projektu i działania systemu operacyjnego, który został utworzony.

Dzięki temu z mniejszą trudnością korzysta ze wszystkich funkcji oferowanych przez sprzęt, takich jak aparat, GPS.

Różnice między aplikacją natywną a PWA

Niebieskie tło wektor aplikacji PWA

Chociaż te dwa są bardzo podobne w niektórych aspektach, mają kilka istotnych różnic, przeanalizujemy je jeden po drugim.

Łączność

Aby użyć PWA Konieczne jest połączenie z siecią, nie będziesz mieć dostępu do aplikacji bez internetu (na niektórych urządzeniach), z drugiej strony aplikacja natywna działa bez połączenia z Internetem.

Funkcjonalność

PWA działają dobrze w iOS, ale nie w 100% jak w Androidzie, nie da się odbierać powiadomień push z sieci w przypadku iOS, co dla kilku użytkowników wydaje się czynnikiem negatywnym.

Z drugiej strony aplikacje natywne mają Powiadomienia push i działają dobrze na obu systemach doskonale. Innym aspektem jest to, że aplikacje natywne muszą być tymczasowo aktualizowane, podczas gdy APW nie.

Geolokalizacja

Chociaż funkcje PWA i aplikacji natywnych są bardzo podobne, PWA nie mają stref geofence i beacon. Geofences i beacons to narzędzia służące do wysyłania powiadomień opartych na lokalizacji, co jest przydatne w różnych projektach.

Dzięki PWA masz możliwość wysyłania Powiadomienia push (w przypadku Androida) w oparciu o określone kryteria, takie jak kraj lub miasto użytkownika, ale nie możesz wysłać współrzędnych lub swojej lokalizacji w konkretnym momencie, jest to opcja, którą umożliwiają aplikacje natywne.

Odkrycie

Plik PWA ma SEO, czyli narzędzie, które pozwala użytkownikom i potencjalnym klientom znaleźć informacje o Twojej aplikacji lub firmie. Z drugiej strony do aplikacji natywnych odwołują się wyszukiwarki, ponieważ istnieje dla nich ASO (App Store Optimization), ale nie jest tak potężny jak klasyczne SEO.

Zasady publikacji

Opublikowanie aplikacji natywnej oznacza to akceptujesz wszystkie wytyczne, poprawki i dodatkowe koszty. Przed opublikowaniem wniosku poprosi Cię o przestrzeganie wszystkich przepisów, w przypadku ich nieprzestrzegania wniosek może zostać odrzucony.

Z drugiej strony PWA mają proces publikacji bez ograniczeń, darmowy i bez dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, aby Twoja aplikacja była w formacie Sklep Play, musisz przestrzegać następujących zasad.

W końcu żaden nie jest lepszy od drugiego, każdy ma swój własny zalety i wady i jest lepiej dostosowany do tego lub innego typu projektu, więc zależy to od klienta.

Kontynuuj naukę o aplikacjach mobilnych, dowiedz się, czym one są, do czego służą, jak działają i jakie typy istnieją.

dołącz do naszego kanału telegram