Skip to content

Co to jest wolne oprogramowanie iz czego się składa? Zalety i wady

15 de kwiecień de 2021

Słuchając wolnego oprogramowania, wielu z nas myśli o wolnym programie. To błędne przekonanie jest bardzo dalekie od rzeczywistości tego terminu. Cóż, dzisiaj wiele programów, których używamy są napisane pod otwartym kodem źródłowym lub wolne oprogramowanie.

To nie znaczy, że nie podlegają licencji. Odnosi się jednak do możliwości, które program daje nam poza jego szczególnym przeznaczeniem.

Dlatego w tym artykule zamierzamy wyjaśnić Co to jest wolne oprogramowanie iz czego się składa?. Wymieniamy nawet niektóre jego zalety i wady.

Co to jest wolne oprogramowanie iz czego się składa?

Termin „wolne oprogramowanie” jest dziś coraz częściej używany. Cóż, wielu ludzi myślą, że to system operacyjnylub określony program, mogą nawet pomyśleć, że jest to licencja użytkownika.

Prawda jest taka, że ​​odnosi się do terminu Wolne Oprogramowanie program, który spełnia cztery swobody które charakteryzują ten typ oprogramowania. Te wolności są następujące:

 • Swoboda użytkowania: Odnosi się do uprawnienia do używania oprogramowania w dowolnym celu. Nawet jeśli nie jest do tego przeznaczony. Cóż, osoba, która korzysta z wolnego oprogramowania, kieruje je do swoich potrzeb.
 • Swoboda modyfikowania kodu źródłowego: Jeśli zakres oprogramowania nie spełnia naszych potrzeb, mamy prawo go zmodyfikować, aby osiągnąć nasze cele. Dlatego musimy mieć dostęp do kodu źródłowego.
 • Wolność kopiowania: Jeśli nasz program ma być używany na więcej niż jednym urządzeniu, możemy go kopiować dowolnie i tyle razy, ile potrzeba.
 • Swoboda rozpowszechniania kopii z modyfikacjami: Podobnie jak poprzednia wolność, te kopie mogą być modyfikowane i rozpowszechniane tyle razy, ile potrzeba, bez żadnych ograniczeń.

Jak widać, te cztery pojęcia wolności to te, które charakteryzują wolne oprogramowanie. Dlatego każdy program, który jest z nimi zgodny, jest uważany za wolne oprogramowanie.

Jakie są zalety i wady wolnego oprogramowania?

To prawda, że wiele osób używa wolnego oprogramowania ponieważ uważają to za lepsze niż prywatne. Jednak programy te, pomimo swoich zalet, mają też swoje wady. Opowiemy o nich poniżej:

Zalety wolnego oprogramowania

 • Dopasowuje się do naszych potrzeb a jeśli nie, możemy go sami dostosować, modyfikując kod źródłowy.
 • To dużo łatwiejsze do zdobycia. Cóż, ponieważ jego dystrybucja jest bezpłatna, możesz ją znaleźć w Internecie i łatwo pobrać.
 • Pozwala na niezależność między dostawcą a tobą. Cóż, nie potrzebujesz ich wsparcia w sposób obowiązkowy przy poprawianiu błędów.
 • W większości przypadków jest bezpłatny, a jeśli nie, jest uzyskiwany za bardzo niską cenę.
 • Wspiera rozwój technologiczny, ponieważ umożliwia jego rozwój poprzez wspieranie współpracujących ze sobą grup.
 • To jest możliwość dostosowania do dowolnego sprzętu ponieważ jego kod jest od niego niezależny.

osoba pisząca kod

Wady wolnego oprogramowania

 • To jest niestabilny na jakimś sprzęcieDzieje się tak, ponieważ wolne oprogramowanie jest powszechnie opracowywane dla każdego sprzętu.
 • Nie ma podpory który odpowiada na błędy, ponieważ są one kosztem osoby, która kupuje oprogramowanie.
 • Jego interfejs jest mniej intuicyjny i przyjazne, dlatego ludzie potrzebują więcej czasu, aby przyzwyczaić się do ich używania.

Czy wolne oprogramowanie ma te same programy, co oprogramowanie własnościowe?

Cóż, jeśli chodzi o system operacyjny, o którym mówimy, możemy podkreślić, że głównym wolnym oprogramowaniem jest Linux i jego dystrybucje. Pomiędzy najczęściej używamy Ubuntu, dystrybucja obsługująca środowisko podobne do systemu operacyjnego MacOS.

Podobnie w Ubuntu możemy uruchamiać aplikacje Windows .exe za pomocą emulatora Wine. Jednakże katalog programów oferowanych w wolnym oprogramowaniu są bardzo różnorodne. A najważniejsze jest to, że odpowiadają naszym potrzebom.

Na przykład bardzo popularnym programem open source jest VLC, który składa się z plików odtwarzacz multimedialny. Podobnie VLC odtwarza różne filmy i piosenki w prawie każdym formacie.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o pakiety automatyzacji biura, możemy znaleźć odpowiednio LibreOffice i OpenOffice. Oba zawierają serię programów, które pozwalają nam zarządzać plikami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami lub slajdami, a nawet zarządzać bazami danych.