Skip to content

Jak zobaczyć prędkość i siłę sygnału Wi-Fi w systemie Windows 10 — sprawdź sieć?

25 de grudzień de 2021

Połączenia bezprzewodowe sprawiły, że życie każdego z nas jest o wiele wygodniejsze. Bez uciążliwego okablowania możesz cieszyć się stabilnym połączeniem internetowym. Ma jednak również swoje wady w stosunku do sieci bezprzewodowych. Naucz się jak zobacz prędkość i siłę sygnału Wifi w Windows 10 i zoptymalizuj go do maksimum.

Pomoże to maksymalnie wykorzystać połączenie i rozprowadzić je w najbardziej efektywny sposób na komputer i inne urządzenia. Dowiedz się, jak sprawdzić siłę sygnału z „Wiersza polecenia” w systemie Windows 10 i innych metod, aby sprawdź szybkość swojej sieci i popraw jej jakość.

Jak poznać siłę sygnału Wi-Fi w systemie Windows 10?

Sieci Wi-Fi przesyłają sygnał połączenia internetowego w określonym promieniu; jednak sygnał jest najsilniejszy w środku tego promienia. Im dalej twój komputer jest od źródła lub routera, tym słabszy będzie sygnał. Inne obiekty mogą również zakłócać transmisję sygnału bezprzewodowego i zmniejszyć jego intensywność.

Jak sprawdzić, ile sygnału dociera do komputera z systemem Windows 10? Jest kilka sposobów, aby się tego dowiedzieć. Jednym z nich jest pasek zadań; Wśród ikon po prawej stronie paska znajduje się element reprezentujący dostępne połączenia internetowe. Gdy jesteś podłączony do sieci Wi-Fi, pokaże aktualną siłę sygnału.

Ta mała ikona pozwala mieć podstawowe pojęcie o tym, ile masz sygnału; ale jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe dane na temat siły połączenia, powinieneś przejść do „Panelu sterowania”. W kategorii „Sieci i Internet” znajdziesz sekcję „Sieć środkowa i udostępnianie”. Na tej stronie możesz sprawdzić wszystkie informacje o swoim połączeniu.

Oprócz ikony podobnej do tej na pasku zadań możesz uzyskać dostęp do właściwości, aby zobaczyć stan połączenia. Zobaczysz informacje o jego łączności, jakość sygnału, ilość wysłanych i odebranych danych oraz wiele innych szczegółów i ustawień. Na koniec możesz sprawdzić siłę sygnału w „Wierszu polecenia” lub „CMD”.

Z CMD

Konsola systemowa jest przydatna do wykonywania zaawansowanych akcji na komputerze. Za pomocą prostego polecenia możesz przejrzeć wszystkie informacje o sieci bezprzewodowej, z którą się łączysz. Wpisz polecenie „netsh wlan pokaż interfejsy”. Zobaczysz wtedy różne dane dotyczące sieci bezprzewodowej, w tym stan sygnału przedstawiony w procentach. Powyżej 80% sygnał jest dobry.

Jak poznać prędkość Wifi, które masz dostępne w systemie Windows 10?

Poprawa zasięgu sygnału może sprawić, że sieć będzie bardziej stabilna, ale nie zawsze oznacza większą szybkość przeglądania. Odkrywać jak szybkie jest twoje połączenieMusisz użyć innych metod w systemie operacyjnym Windows 10. Należy zauważyć, że maksymalna prędkość Twojej sieci bezprzewodowej jest uzależniona od planu zawartego z dostawcą Internetu.

Teraz, w ramach zakontraktowanej przepustowości, prędkość może: wahać się z różnych powodów. Może to być problem z zasięgiem, zakłócenia w transmisji sygnału lub zbyt wiele urządzeń podłączonych do tego samego punktu. W każdym razie istnieje wiele sposobów na zmierzenie szybkości połączenia na komputerze.

Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest skorzystanie z „Centrum sieci i udostępniania”. Gdy otworzysz sieć bezprzewodową swojego Wifi, będziesz mógł zobaczyć różne informacje o połączeniu, w tym Dostępna prędkość internetu. Jednak ta metoda nie zapewnia naprawdę dokładnego pomiaru, więc będziesz musiał wypróbować inny sposób, aby poznać prędkość Wi-Fi.

Istnieją dwa zasoby, których możesz użyć, aby uzyskać dokładniejsze informacje o szybkości połączenia. Dostępne są programy do zbierania danych i analizy sieci bezprzewodowej, a także narzędzia online do wykonywania szybkich pomiarów. Podobnie Windows 10 oferuje szczegółowe informacje o szybkości z konsoli.

test prędkości

Robię test prędkości

Skutecznym sposobem oceny szybkości połączenia jest skorzystanie z usługi online w celu wykonania testu szybkości. Istnieje wiele witryn, których możesz użyć do zmierzyć prędkość swojego połączenia, wszystkie dostarczają szczegółowe dane w czasie rzeczywistym. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej niezawodnych jest prędkościomierz Speedtest, który jednym kliknięciem pokazuje prędkość transmisji danych.

Z wiersza polecenia

Otwierając konsolę poleceń w trybie administratora i wprowadzając polecenie „netsh wlan show interface”, zobaczysz „Prędkość odbioru” i „Prędkość transmisji”, czyli prędkość odpowiednio obniżona i obniżona. Są one reprezentowane w Mb/s, dzięki czemu można je łatwo porównać z przepustowością zakontraktowanego planu i upewnić się, że otrzymujesz całą prędkość połączenia.

Co zrobić, aby zwiększyć prędkość i poprawić intensywność Wifi z Windows 10?

Jeśli zauważysz, że sygnał i szybkość połączenia bezprzewodowego nie są takie, jak powinny, możesz: zastosuj pewne sztuczki, aby je zwiększyć. Na przykład możesz poprawić siłę sygnału, umieszczając router w najlepszym miejscu do dystrybucji Wifi bez zakłóceń powodowanych przez niektóre obiekty w otoczeniu.

zwiększyć intensywność Wi-Fi

Innym sposobem na zwiększenie intensywności jest zmiana pasma transmisji Wi-Fi. Zwykle router jest skonfigurowany do działania w paśmie 2,4 GHz. Jednak niektóre mają dwa pasma i można je przełączyć na 5 GHz. Przełączanie między pasmami pomaga uniknąć nasycenia sygnałów bezprzewodowych, które zakłócają szybkość połączenia.

Podobnie możesz użyć wzmacniaczy sygnału, aby rozszerzyć zasięg swojej sieci Wi-Fi. Szybkość zawsze będzie zależeć od dostawcy Internetu, ale możesz skonfigurować router tak, aby: dystrybuować przepustowość w spersonalizowany sposób. Innymi słowy, możesz zachować przepustowość przeznaczoną wyłącznie dla twojego komputera.

dołącz do naszego kanału telegram