Skip to content

Jak zmienić pastę termiczną procesora w moim komputerze? Krok po kroku (przykład)

31 de styczeń de 2021

Czy wiesz, jaki masz procesor w swoim komputerze? Ważne jest, abyś poznał ten cenny składnik, a jeśli uważasz, że konieczna jest zmiana pasty termicznej, zalecamy naukę Jak zmienić pastę termiczną mojego procesora komputera? Krok po kroku, proces, o którym teraz porozmawiamy.

Dlaczego konieczna jest zmiana pasty termicznej?

Kiedy już wiesz, czym jest mikroprocesor i do czego służy, ważne jest, aby zwrócić uwagę na pastę termoprzewodzącą, która została nałożona na ten element. Pasta termiczna to element przeznaczony do przyspieszyć wymianę ciepła między radiatorem a procesorem, pomagając utrzymać temperaturę pod kontrolą.

Mimo to, z biegiem czasu pasta termoprzewodząca ma tendencję do wysychania, co powoduje, że stopniowo traci swoje właściwości, aby prawidłowo przenosić temperaturę. Biorąc to pod uwagę, jest to niezbędne Wymień nową pastą termiczną, proces, którego nauczymy Cię dalej

Jak zmienić pastę termiczną mojego procesora komputera? Krok po kroku

Proces zmiany pasty termicznej komputera jest dość prosty, wystarczy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Upewnij się również, że masz plik śrubokręt, pasta termoprzewodząca, szmatka / szmatka i alkohol izopropylowy aby rozpocząć proces.

Wymontuj radiator

Radiator i wentylator procesora to ten, który, jak nazwa wskazuje, odprowadzi całe ciepło z procesora. To krytyczny element, ponieważ bez niego procesor byłby zbyt gorący i po prostu nie działałby.

W ten sam sposób, jak wspomnieliśmy wcześniej, wraz z upływem czasu konieczna jest zmiana pasty termoprzewodzącej, będąc pierwszym krokiem do wykonania tego procesu usuń ten radiator. Ten proces jest prosty, zakładając, że masz wspólny radiator.

W większości przypadków radiatory mają cztery śruby, wystarczy, że ostrożnie każdą z nich odkręcisz, po czym bez problemu da się je wyjąć.

Podobnie musisz odłącz radiator od płyty głównej, w celu późniejszego czyszczenia, jak widać w naszym przewodniku.

Wyjmij procesor z gniazda płyty głównej

Jest to proces, który przeraża większość początkujących, w każdym razie, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, nie powinien stwarzać żadnych problemów. Usuń procesor Zwykle jest to dość proste, ponieważ w większości przypadków niezależnie od producenta (Intel czy AMD) procedura jest podobna.

Znajdziesz małą dźwignię, która jest zaczepiona do płyty głównej, wystarczy ją lekko nacisnąć i naturalnie ustąpi i będziesz mógł ją podnieść. Jak widać, po tym komora, w której znajduje się procesor, zostanie podniesiona, dzięki czemu można go teraz wyjąć.

Musisz bardzo uważać na szpilkiktóry w zależności od marki procesora będzie znajdował się na płycie głównej lub na samym procesorze. Nie dotykaj ich i nie wywieraj na nie siły.

pasta termiczna procesora

Wyeliminuj starą pastę termiczną

Przed nałożeniem nowej pasty termicznej na procesor konieczne będzie usunięcie śladów starej. Można to zrobić lekko szmatką zwilżony alkoholem izopropylowym.

Użyj szmatki i stopniowo usuwaj ślady pasty termicznej z procesora, rób to, aż nic nie zostanie. Należy pamiętać, że ten proces należy również wykonać na radiatorze.

Umieść procesor z powrotem na płycie głównej

Gdy procesor jest czysty, włóż go z powrotem do płyty głównejUpewnij się, że umieściłeś go we właściwej pozycji, kierując się prowadnicami obecnymi zarówno na płycie głównej, jak i na samym procesorze, w końcu ponownie napraw procesor.

Nałóż nową pastę termoprzewodzącą na procesor i włóż z powrotem radiator

Czas nałożyć pastę termiczną, można ją nakładać dowolnie, czyli palcami, śrubokrętem, papierem itp. Ważne jest, aby zastosować ilość niezbędną do uzyskania dobrego rozpraszania.

Nie przesadzaj, w większości przypadków wystarczą dwie małe kropki o wielkości nieco ponad pół centymetra, nie zaleca się nakładania zbyt dużej ilości pasty termoprzewodzącej.

Po nałożeniu pasty termoprzewodzącej ostrożnie umieść radiator w ostatecznym położeniu i wkręt aż zostanie idealnie ustawiony. W ten sam sposób podłącz go ponownie do płyty głównej, po czym zakończysz cały proces. Pamiętaj, aby aktywować wszystkie rdzenie procesorów w systemie Windows, aby zwiększyć wydajność komputera.

dołącz do naszego kanału telegram