Skip to content

Jak zainstalować pakiety Tar.gz i Tar.bz2 w systemie Ubuntu Linux krok po kroku

23 de październik de 2021

W przypadku, gdy używasz systemu operacyjnego Linux po raz pierwszy lub stosunkowo niedawno, z pewnością powinieneś znaleźć kilka pliki z rozszerzeniami których nigdy nie widziałeś, co może spowodować zamieszanie, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do plików w Linuksie, które są .de lub .rpm.

Ale jest wiele innych pliki, które są już skompresowane podobnie jak tar.gz, żebyście mieli więcej pomysłu na ten temat powiem wam o co chodzi. Gdy zamierzamy zainstalować aplikację poprzez jej kod źródłowy, zazwyczaj pobieramy pakiet tar.gz, który zawiera cały projekt i to z niego musimy zainstalować lub uruchomić program.

Robienie tego w ten sposób może być żmudną pracą dla niektórych użytkowników, więc w Ubunlog chcemy zrobić mały przewodnik, jak zainstalować tar.gz lub program z jego kodu źródłowego, aby w ten sposób nie było to dla Ciebie takie skomplikowane.

Kiedy w Ubunlog mówimy o dowolnym darmowym programie, zawsze wspominamy o jego repozytorium na GitHub. W większości przypadków te programy są już dodane lub w oficjalne repozytoria Ubuntulub w innych znanych repozytoriach.

Cóż, na początek tar.gz to odpowiednik pliku długo jest to tar.gz, ale jeśli format pliku to .tar. Jest to nie tylko typ pliku, ale także odnosi się do standardowego programu do manipulacji plikami, ale nie obejmuje tego, jaka byłaby kompresja.

Format ten został zaprojektowany do przechowywania plików na taśmach magnetycznych, właśnie z tego powodu ma nazwę smoła, co oznacza „archiwizator taśm”. Zaletą tego formatu jest to, że jest już przygotowany do przetwarzania liniowego, dlatego nie będzie konieczne jego wyodrębnianie i znalezienie go, przejrzenie całego pliku.

Pliki tar zawierają strumienie, które nie są skompresowane z zawartych w nich plików, w celu uzyskania kompresji używane są różne programy. Modyfikowany plik będzie miał nazwę tar dodając do niego przyrostek, w przypadku korzystania z programu gzip, plik otrzyma nazwę tar. gz.

Prosty sposób na kompresję pliku za pomocą makefile

Aby skompresować, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to uzyskać dostęp do folderu, w którym znajduje się plik, za pomocą polecenia: folder cd, w którym znajduje się plikUżyjesz tego polecenia tylko wtedy, gdy folder ma jedno słowo, ale jeśli ma kilka, będziesz musiał użyć polecenia: cd „folder, w którym znajduje się plik”.

Następnie rozpakujesz wymagany plik, aby móc to zrobić, musisz umieścić następujące polecenie: tar –zxvf nazwapliku.tar.gz. Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to skonfigurować go za pomocą polecenia: ./configure

Następnie będziesz musiał go skompilować, wpisując polecenie make i na koniec zamierzasz napisać polecenie make install. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach nie będzie konieczne przeprowadzanie konfiguracji, dlatego wystarczy wpisać w terminalu nazwę programu.

Jak szybko rozpakować i zainstalować tar gz

To będzie długa, ale prosta procedura, aby zainstaluj tar gz po prostu wykonaj wszystkie kroki, które znajdziesz przed sobą i chociaż będzie to pracochłonne, nie będzie skomplikowane, ponieważ zostaniesz wyjaśniony krok po kroku, jak przeprowadzić ten proces.

linux pingwin twarz

Pierwszym krokiem jest rozpakuj pobrany plik. Jeśli na przykład pobraliśmy program ubunlog.tar.gz, możemy go rozpakować w następujący sposób przedstawiony poniżej:

1

2

3

cd /directorio/de/descarga/

tar -zxvf ubunlog.tar.gz

Normalnie rozpakujemy katalog o tej samej nazwie co tar.gz, który będzie zawierał cały projekt. Następnym krokiem jest oczywiście dostęp do tego katalogu, w naszym przypadku poprzez:

Cóż, teraz jest ważna rzecz. Większość programów ma specjalny program o nazwie Makefile. Ten program zapewnia, że ​​możesz skompilować projekt całkowicie lub modułowo, w zależności od tego, jak programista to napisał.

Pomoc Makefile jest niesamowicie duży, ponieważ gdyby nie było takiego programu, musielibyśmy skompilować WSZYSTKIE pliki jeden po drugim, co byłoby bardzo żmudne. W ten sposób możemy skompilować cały projekt za pomocą prostego polecenia, są też programy, które możemy dodać do naszego komputera, ponieważ mogą nam pomóc.

W przypadku instalacji ta metoda jest znacznie prostsza, jedynym problemem jest to, że będzie dostępny tylko w nowszych wersjach Linuksa. Polega na rozpakowaniu pliku, a następnie odczytaniu pliku instalacyjnego, który jest w nim.

Cóż, w tym momencie powinieneś już wiedzieć, co zrobić, aby zainstaluj program z jego kodu źródłowego, ale oczywiście nie chcemy Wam tego tak utrudniać, więc zrobimy to krok po kroku.

  • Znajdowanie się w katalogu zawierającym cały projekt (w naszym przypadku nazywanym /zaloguj się/), musimy wykonać następujące czynności:
    [/php]./konfiguruj
  • robić
  • zainstaluj[/php]
  • A pod koniec wykonywania ostatniego polecenia powinniśmy mieć już zainstalowany program.

Wiele pakietów, których nie znasz są one zazwyczaj preinstalowane w systemie operacyjnym, ale nie musisz się bać, gdy zobaczysz nieznane Ci rozszerzenie, zawsze ważne jest, aby o wszystkim prawidłowo informować.

Co zawsze musimy zrobić przed czymkolwiek innym, jest przeczytanie README, w którym wyjaśnimy, jak zainstalować lub skompilować program. Po przeczytaniu musimy wykonać pokazane nam kroki, które w większości przypadków będą tymi, które opisaliśmy w tym artykule.