Skip to content

Jak włączyć zasilacz ATX bez płyty głównej komputera? (Przykład)

18 de luty de 2021

Czasami wygodnie jest włączyć zasilacz ATX ręcznie bez korzystania z płyty głównej komputera, aby sprawdzić, czy działa poprawnie. Z tego powodu zalecamy przeczytanie tego artykułu, z którym się nauczysz Jak włączyć zasilacz ATX bez płyty głównej komputera?

Co to jest zasilacz ATX?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest zasilacz do komputera? W tym przypadku być może widzieliście termin ATX, który oznacza „Advanced Technology Extended”. ATX odnosi się do zasilacza drugiej generacji. To urządzenie jest zainstalowane na komputerze i zamienia prąd przemienny z energii elektrycznej na prąd stały.

Zasilacz ATX obniża napięcie, dzięki czemu można do niego podłączyć inne komponenty sprzętu. W ten sposób urządzenia są chronione przed skokami napięcia lub problemami z zasilaniem.

Jakie są cechy zasilacza ATX?

Zasilacz ATX umożliwia manipulację jego zamknięciem za pomocą oprogramowania. Ponadto niektóre modele mają przełącznik, który znajduje się z tyłu; Mechanizm ten ma na celu uniknięcie niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej w trybie „czuwania”.

Zazwyczaj, nowoczesne zasilacze ATX posiadają cyfrowy przycisk który zastępuje przełącznik mechaniczny. Ponadto zasilacze ATX można zintegrować ze starymi i nowymi mikroprocesorami.

Jak włączyć zasilacz ATX bez płyty głównej komputera?

to jest możliwe włącz zasilacz ATX bez używania płyty głównej lub „Płyta główna” komputera. W tym celu możesz wykonać kroki, które wyjaśnimy poniżej.

Materiały potrzebne do zasilania zasilacza ATX bez płyty głównej

Aby włączyć źródło zasilania ATX bez użycia płyty głównej komputera, potrzebujesz napędu CD / DVD lub innego urządzenia do podłączenia do źródła zasilania i woltomierz lub „tester”. Dzięki tym instrumentom możesz zrobić następny krok.

Przetestuj zasilacz ATX bez płyty głównej

Odłącz zasilacz ATX od płyty głównej (jeśli był zainstalowany w komputerze) i skorzystaj z tego kroku, aby wyczyścić zasilacz komputera, jeśli jest on używany przez długi czas. Kiedy skończysz tę pracę, przystąp do wykonania mostu między przewodami 14 i 15 (odpowiednio zielony i czarny przewód). Przewód zielony służy do włączania zasilania, gdy jest podłączony do masy, natomiast przewód czarny pełni funkcję uziemienia.

Zaleca się podłączenie dowolnego urządzenia, takiego jak napęd CD / DVD, do źródła zasilania, aby zapobiec jego pogorszeniu z powodu niepodłączenia zasilania.

Włącz zasilacz ATX

Użyj woltomierza

Na tym etapie musisz użyć woltomierza, aby zmierzyć różne napięcia złącza. W ten sposób można określić, czy źródło zasilania działa prawidłowo. Z tego powodu woltomierz staje się niezbędnym narzędziem podczas naprawiania komputera, gdy się nie włącza lub nie uruchamia.

W tym sensie jest to zalecane zmierz końce łączników sprawdzić jego napięcie. Czarne przewody wskazują masę, żółty przewód powinien mieć napięcie +12 woltów, a czerwony przewód powinien mieć napięcie +5 woltów.

Napięcia dla 20-pinowego zasilacza ATX

ZA 20-pinowy zasilacz ATX powinien mieć następujące napięcia: dla pinów 1, 2 i 11 (przewody żółte) napięcie wynosi +3,3 VDC. Piny 3, 5, 7, 13, 15, 16 i 17 (czarne przewody) powinny być oznaczone jako COM lub „masa”.

Z kolei piny 4, 6, 19 i 20 (przewody czerwone) powinny wskazywać +5 VDC. Pin 9 to +5 VSB, pin 8 to PWR_OK, a pin 14 to PS_ON #.

Napięcia dla 24-pinowego zasilacza ATX

ZA 24-pinowy zasilacz ATX musi wskazywać te napięcia na każdym ze swoich pinów. Dla pinów 1, 2, 12 i 13 napięcie powinno wynosić +3,3 VDC, a pinów 4, 6, 21, 22 i 23 to +5,5 VDC.

Piny 3, 5, 7, 15, 17, 18, 19 i 24 powinny być oznaczone jako COM lub „masa”. Z drugiej strony, styki 10 i 11 mają napięcie + 12V1 DC, styk 14 musi mieć napięcie -12V1 DC. Pin 9 powinien wskazywać + 5VSB, a pin 8 odzwierciedla napięcie dla PWR_OK, a pin 16 jest dla napięcia PS_ON #.

dołącz do naszego kanału telegram