Skip to content

Jak obrócić ekran komputera z systemem Windows 10? -Wszystkie kąty

3 de styczeń de 2022

Być może widzieliśmy, jak pliki obracają się na ekranie naszego smartfona; To ogromna zaleta, ponieważ pozwala dostosować wizualizacje do własnych upodobań. Na komputerze z systemem Windows 10 można również wykonać to zadanie ręcznie, korzystając z narzędzi systemów operacyjnych Microsoftu.

W zależności od pracy, którą wykonujemy na naszym komputerze z systemem Windows 10, może w pewnym momencie trzeba będzie obrócić ekran do pewnego kąta. W tym artykule omówimy trzy sposoby na odwrócenie tego ekranu pod wszystkimi możliwymi kątami i łatwo bez pomocy aplikacji zewnętrznych.

W jakich sytuacjach obracanie ekranu może być bardzo przydatne?

Może w pewnym momencie musimy spojrzeć na nasze projekty lub jakiekolwiek inne informacje z innej perspektywy. Na przykład graficy wyświetlają podgląd swoich plakatów, aby zorientuj się, jak wyglądają pod różnymi kątamiW takim przypadku bardzo przydatne jest obracanie ekranu komputera.

Czasami pracujesz z arkuszami kalkulacyjnymi, które działają tylko w formacie pionowym. Czasami może zajść potrzeba obserwowania informacji na monitorze, które wyglądałby bardziej kompletnie z określonym wymiarem ekranu ze względu na brak miejsca. Albo po prostu ktoś przesunął do nas ekran i nie wiemy, jak go zresetować. Może się również zdarzyć, że podczas pracy z aplikacjami natrafimy na niedopasowania obrazu lub koloru.

Jak obrócić ekran komputera z systemem Windows?

Jeśli okaże się, że musisz obrócić ekran komputera, możesz skorzystać z jednej z trzech metod, które wyjaśnimy poniżej: Za pomocą klawiatury, zaczynając od Ustawień i Panelu sterowania.

Za pomocą polecenia klawiaturowego

Jest to niewątpliwie najłatwiejsza metoda obracania ekranu komputera współpracująca z systemem operacyjnym Windows. Istnieje wiele skrótów klawiaturowych, o których możemy nie wiedzieć lub używamy bardzo mało. Do obracania ekranu pod każdym kątem możemy użyć następujących dotknięć klawiatury.

Jeśli chcemy obróć ekran w pionie Przesuwając 90 stopni w prawo, wciskamy następującą sekwencję klawiszy: Ctrl + Alt + Strzałka w prawo. Lub jeszcze łatwiej: Alt Gr + strzałka kierunku w prawo.

Jeśli chcemy obróć ekran do góry nogami Obracamy go o 180 stopni następującą sekwencją klawiatury: Ctrl + Alt + Strzałka w dół. Jeszcze prostsze: Alt Gr + strzałka w dół.

Jeśli chcemy godwróć ekran w pionie Przesuwając 270 stopni w lewo, wciskamy następującą sekwencję klawiszy: Ctrl + Alt + Strzałka w lewo lub też Alt Gr + Strzałka w lewo.

Jeśli chcemy umieść ekran w normalnej pozycji ponownie podążamy za następującym skrótem klawiaturowym: Ctrl + Alt + Strzałka kierunku skierowana w górę. Lub też Alt Gr + strzałka kierunku skierowana w górę.

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Korzystanie z ustawień

Jeśli metoda skrótu klawiaturowego nie działa dla nas, możemy wypróbować ustawienia ekranu. Ta metoda jest również bardzo prosta. Znajdujemy się na ekranie pulpitu i klikamy prawym przyciskiem myszy. Z wyświetlonych opcji wybieramy „Konfigurację ekranu”. W nowym oknie klikamy sekcję „Ekran” menu po lewej stronie. Następnie stosujemy „Orientację ekranu” i wybieramy tę, której szukamy, z czterech pojawiających się opcji i podajemy Zastosuj.

Z panelu sterowania lub za pomocą CMD

Panel sterowania Windows jest jednym z najcenniejszych narzędzi w tym systemie operacyjnym. Pozwala nam na dostęp do różnych funkcji i właściwości tego samego, aby móc dostosować parametry i dokonać konfiguracji. Aby obrócić ekran, zaczynając od Panelu sterowania, postępujemy w następujący sposób.

W wyszukiwarce Windows wstawiamy słowo Panel iz wyświetlonego menu wybieramy 'Panel sterowania’. Otworzy się okno z różnymi opcjami dostosowania ustawień sprzętu. Wybieramy, gdzie jest napisane „Sprzęt i dźwięk”, a otworzy się podmenu, w którym musimy wybrać „Ekran”. Następnie „Ustawienia ekranu”, a potem „Orientacja”, gdzie możemy wybrać żądany obrót ekranu.

W jaki sposób możesz odwrócić ten ruch na swoim komputerze?

Jeśli obróciliśmy ekran i chcemy odwrócić proces, wystarczy umieścić ekran wybierając opcję Pozycja pozioma. Jest to normalny ekran, z którym pracujemy w systemie Windows lub innym systemie operacyjnym. Aby zrobić to szybko z klawiatury stosujemy klawisze Alt Gr + Strzałka w górę.

Z konfiguracji i Panelu sterowania musimy tylko wybrać opcję Pozioma z czterech możliwych pozycji konfiguracji ekranu i podać Zastosuj. Jeśli nie podamy Apply, system Windows cofnie cały proces co zrobiliśmy.

ustawienia ekranu systemu Windows 10

Zdecydowanie Windows to system operacyjny par excellence, który daje nam najlepsze narzędzia do personalizacji. Możemy nie tylko obracać ekran, ale także dostosowywać motyw i tło pulpitu, konfigurować klawiaturę, korzystać z narzędzi do ochrony prywatności i wielu innych.

dołącz do naszego kanału telegram