Skip to content

Co to są układy scalone i do czego służą? Jakie są rodzaje i funkcje?

18 de luty de 2021

Elektronika od początku swojego istnienia zmieniła nasze życie, otworzyła przed nami cały świat możliwości. Tworzenie komponentów stało się możliwe zdolne do transmisji, konwersji i tworzenia sygnałów które tworzą życie w naszych urządzeniach elektronicznych.

Wcześniej układy elektroniczne były tworzone na dużych płytkach, aby generować sygnały, którymi możemy bardzo łatwo sterować. Z biegiem czasu doszło to do momentu połączenia tych obwodów w bardzo małe elementy.

Aby zmniejszyć przestrzeń i tworzyć znacznie bardziej zaawansowane komponenty, które nazywane są układami scalonymi. Następnie zostały rozpoznane na całym świecie w 1958 roku, gdzie ten pomysł został prawnie opatentowany.

Układy scalone są w zasadzie małe elementy zwykle wykonane z krzemu, wewnątrz mają różne elementy elektroniczne. Tworzą pełny obwód.

Co to są układy scalone i do czego służą?

W zależności od rodzaju układu scalonego, w jego wnętrzu mogą znajdować się takie elementy jak rezystory, diody, kondensatory, tranzystory, cewki, zasilacz i wiele innych elementów. Zwykle każdy typ elementu, który tworzy obwód elektroniczny.

Fizycznie są to małe kwadraty pokryte plastikową powłoką, który wewnątrz posiada cały układ elektroniczny. Na zewnętrznej części posiada wygrawerowaną tabliczkę, na której widnieje numer seryjny projektu, czyli ten, który wskazuje na jej skład wewnętrzny.

Ma też małe miedziane nóżki, które są wejściami i wyjściami tego układu, to one łączą się z innymi obwodami, a potem ze źródłem i uziemieniem. Sam obwód zbudowany jest na małej silikonowej płytce.

Właściwie te obwody służą do zastąpić użycie dużych elementów elektronicznych, zmniejszając w ten sposób rozmiar produkcji. Jest to bardzo korzystne, ponieważ budując urządzenia elektroniczne można to zrobić w dużo bardziej praktyczny sposób.

Jakie są rodzaje układów scalonych i jakie są ich cechy?

Ogólnie układy scalone są podzielone na dwie gałęzie, którymi są Analogowe układy scalone Y Cyfrowe układy scalone. Ważne jest, aby znać różnice i cechy, które ma każdy z nich.

W ramach analogowe układy scalone najczęściej używane są pliki Wzmacniacze operacyjne, stabilizatory napięcia, oscylatory i wiele innych. Ta gałąź układów scalonych charakteryzuje się tym, że obsługuje sygnały ciągłe w czasie io zmiennym napięciu.

Z drugiej strony wśród cyfrowe układy scalone najczęściej używamy bram, mikroprocesory, timery wśród wielu innych. Cechują się one tym, że obsługują tylko dwa poziomy napięcia, wysoki i niski.

Należy zaznaczyć, że do poprawnego działania analogowych układów scalonych potrzebne są zewnętrzne komponenty. Z drugiej strony cyfrowe układy scalone nie potrzebują prawie żadnych elementów zewnętrznych do prawidłowego działania.

Jakie aplikacje mają układy scalone?

Układy scalone zrewolucjonizowały świat elektroniki, umożliwiając tworzenie powszechnie znanych i złożonych układów posiadać nasze urządzenia. Nie zdając sobie z tego sprawy, każdego dnia wchodzimy w interakcję z artefaktami utworzonymi z układów scalonych.

Można je znaleźć na przykład na magnetowidzie, na gramofonach które mamy w naszych domach i radiach. To tylko nazwy kilku artefaktów, ale generalnie umożliwia o wiele więcej.

Sony gałka ekranu niebieskie tło

Układy scalone są budowane przez fotolitografię, która polega na wygrawerowaniu wzoru na płytce silikonowej, która ożywia układy scalone. Zasadniczo jest to rodzaj miniaturyzacji komponentów tworzących obwody.

Ogólnie te obwody zajmują bardzo niewiele milimetrów, co czyni go największą zaletą. Pomiędzy najczęściej używane układy scalone jest HT 8950 to jest ten, który ożywia modulator głosu.

Timer 555 i wzmacniacze operacyjne są szeroko stosowane przez entuzjastów elektroniki. W ten sposób wyjaśniliśmy, czym są układy scalone i do czego służą.

Wreszcie mamy nadzieję, że ten artykuł Ci pomógł. Chcielibyśmy jednak poznać Twoją opinię, czy łatwo zrozumiałeś, o co chodzi w układach scalonych? Zostaw nam swoją odpowiedź w komentarzach.

dołącz do naszego kanału telegram