Saltar al contenido

Co to jest ZENMAP, do czego służy i jak go pobrać na system Windows lub Mac? Jakie są ich cechy?

25 de marzo de 2023

Nmap jest jednym z narzędzi wykrywanie sieci najbardziej przydatne i skuteczne, jakie możesz znaleźć. Jak działa narzędzie Zenmap?

Zenmap to darmowe narzędzie, którego możemy użyć przeskanuj porty. Możemy wiedzieć, które mamy otwarte, aby uniknąć problemów podczas korzystania z niektórych programów lub uzyskiwania dostępu do serwera.

Jest to interfejs graficzny popularnego programu open source Nmapco pozwala wykonać pełne skanowanie portów dowolnego podłączonego sprzętu.

Należy zauważyć, że to narzędzie, które jest całkowicie bezpłatne, jest dostępne dla różne systemy operacyjne, takich jak Linux, Microsoft Windows lub macOS. Pozwala użytkownikom uruchamiać różne rodzaje skanowania portów.

Jest idealny dla obu mniej doświadczonych użytkowników jak i dla bardziej zaawansowanych. Aby rozpocząć korzystanie z Zenmap, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to pobrać go z oficjalnej strony internetowej Nmap.

Znajdziemy tam tzw różne wersje, w zależności od używanego systemu operacyjnego. Proces instalacji jest prosty, szybki i intuicyjny. W ciągu kilku sekund będziemy mieli go gotowe do użycia.

To jeden z tych Aplikacje które będziesz musiał otworzyć, gdy zauważysz problemy w swojej sieci, potrzebujesz informacji o hostach, prześledź adres IP itp.

Jest elastyczny, wydajny, wdrożony na całym świecie, łatwy w użyciu, dobrze udokumentowane, wieloplatformowe (Linux, OS X i Windows), ale jest to pojedyncze narzędzie wiersza poleceń. Większość użytkowników nie chce zadzierać z wierszem poleceń.

Na szczęście istnieje wiele narzędzi front-end dla odpowiedników wiersza poleceń. W przypadku Nmap możesz użyć użytkownika Zenmap.

Co to jest Zenmap i jak działa? Uczymy Cię w prosty sposób

Pobieranie i instalacja krok po kroku

Aby zainstalować Zenmap, musisz zainstalować wraz z nim Nmap. Możesz to zrobić na dwa sposoby: za pomocą Synaptic (lub inny interfejs graficzny nazwa użytkownika narzędzia instalacyjnego) lub z wiersza poleceń.

Aby zainstalować przez narzędzie Aby dodać lub usunąć oprogramowanie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Otwórz narzędzie Dodaj/usuń oprogramowanie.
  • Wyszukiwarka Nmap.
  • Sprawdź Nmap dla obiekt.
  • Wyszukiwanie Zenmapy.
  • Sprawdź Zenmap do instalacji.
  • Kliknij Stosować do instalacji.
  • Po zainstalowaniu zobaczysz wpis dla Zenmap w podmenu Internet (lub Sieć) Twoich Aplikacji lub Menu Głównego.
  • Będzie chciał wykonać Zenmap jako użytkownik root, ponieważ Twój standardowy użytkownik najprawdopodobniej nie będzie miał dostępu do urządzeń sieciowych.

Uruchamianie Zenmapa pierwsze kroki

Kiedy uruchomisz Zenmap, zobaczysz Główne okno który będzie pusty ze skanów (ponieważ żaden nie został jeszcze opublikowany).

Aby rozpocząć nową eksplorację, będziesz mieć dwie opcje

Możesz wprowadzić docelowy adres IP, wybrać typ skanowania i nacisnąć Skanuj. Lub możesz otworzyć Kreatora poleceń, aby zbudować znacznie bardziej specyficzny typ skanowania.

Jeśli zdecydujesz się wprowadzić tylko swoje cele, działa to w następujący sposób. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wpisać a docelowy adres IP. Adres wyglądałby tak: 192.168.1.1-200. W adresie nie ma spacji.

patrz otwarte okno główne

Musisz wybrać typ analizy do uruchomienia. Istnieje osiem różnych typów skanowania do uruchomienia. Intensywna eksploracja da ci więcej informacji a Wykrywanie systemu operacyjnego dostarczy ci najmniejszej ilości informacji.

Drugą metodą konfigurowania skanowania jest Kreator poleceń

Wybierz poziom konfiguracji, którego chcesz użyć.

Utwórz nowy profil lub utwórz polecenie do jednorazowego uruchomienia.

Jeśli przejdziesz do ścieżki profilu, będziesz musiał wprowadzić dane profilu.

Typy skanowania TCP lub inne niż TCP, a także uwzględnianie wersji usług i wykrywanie systemu operacyjnego.

Szczegóły ICMP, ACK, SYN, IPPronto itp. (Jeśli wymagane).

  • Opcje skryptów

Jeśli chcesz dodać specjalne skrypty do skanu.

Wyklucz hosty i skonfiguruj porty do skanowania.

Użyj wabików, ustaw adres źródłowy, ustaw opcje portu źródłowego, jeśli to konieczne.

Kilka opcji do uwzględnienia. Po zakończeniu konfigurowania skanowania za pomocą kreatora możesz nacisnąć przycisk Przycisk skanowania. Ale jeśli zdecydowałeś się na ścieżkę profilu, musisz wybrać nowy profil z listy.

Wyniki skanowania

Po zakończeniu skanowania możesz rzucić okiem na plik wyniki skanowania. Istnieje pięć zakładek, które dostarczają różnych informacji o skanowaniu.

Oczywiście karta Szczegóły skanowania to miejsce, w którym uzyskasz dobro podsumowanie twojego skanowania. Aby uzyskać szczegółowe informacje o skanowaniu.

Zajrzyj do zakładki Wyjście Nmapa. Podczas skanowania jest to jedyna widoczna karta, która zawiera wszystkie potrzebne informacje.

Bezpieczne zapisywanie skanów

Fajną cechą Zenmap jest możliwość zapisz skany. Po zakończeniu skanowania możesz zapisać skan i otworzyć go, aby wyświetlić go później.

Jedynym minusem jest to, że dane wyjściowe Nmap to a trochę ciasno. Podczas skanowania dane wyjściowe są wyświetlane w czasie rzeczywistym, co ułatwia ich odczytanie.

Kiedy nie jesteś w czasie rzeczywistym, te dane wyjściowe mogą być naprawdę uciążliwe. Na szczęście, między innymi zakładkamimożesz szybko i łatwo uzyskać wszystkie potrzebne informacje.

Zenmap ułatwia pracę ze skomplikowanym narzędziem polecenie nmap. Jeśli potrzebujesz zmapować sieć lub przeanalizować topografię sieci, Zenmap jest najlepszym rozwiązaniem.

dołącz do naszego kanału telegram